Facebook se postaral o boom chatovacích automatů v aplikaci Messenger. 11 tisíc jich vzniklo od letošního dubna, kdy technologii spustil. Také české a slovenské firmy tu už mají své "boty".
Vznikla první seznamka řízená robotem, resp. botem. Nabídne vám přes Messenger pár kandidátů či kandidátek z databáze a vy napíšete, kdo se vám líbí. Přesně to jsem minulý týden vyzkoušel. Automat mi na to odpověděl, že to je skvělé! "Co dál?" zeptal jsem se ho. "Hmm, nemyslím," odtušil překvapivě stroj. "Chci, abychom se setkali," trval jsem na požadavku. A co na to mašina? "Člověk se nadechne každý den 21 600krát."
Takto "duchapřítomně" jsem si popovídal s chatovacím botem Alexa. Ale zakrátko se prý už tyhle chyby vychytají. Tvůrci Alexi, dva Češi - stratég Tomáš Mrkvička (dříve v Ogilvy) a vývojář Zdeněk Němec -, totiž nechtěli s jejím zveřejněním otálet, zakládají si na tom, že to je první taková seznamka na světě. Alexu vyvíjeli měsíc. A proč vlastně? Messenger se už dnes (v USA) používá více než jeho "matka", aplikace samotného Facebooku. A o to jde: být tam, kde uživatelé zrovna jsou (aktuálně by se hodila třeba seznamka pro Pokémon Go) a zároveň automatizovat a zrychlit odpovídání na rutinní zprávy. To by mělo zajímat nejen singles, ale všechny firmy, co vám na dotaz na Facebooku stále odpovídají obligátním "napište nám e-mail" nebo "zavolejte zákaznickou linku".
Smlouvání s roboty
To, že program dělá chyby, je normální, zvlášť když mluví česky, což je na zpracování mnohem náročnější jazyk než angličtina. V té si nyní v Messengeru píší lidé s tisíci podobnými boty, kteří dělají obdobné chyby, v lepším případě se z nich učí. "Na procesu vzniku takového bota zabere nejvíc času přemýšlení, co má dělat a jak má komunikovat v různých případech, následně psaní všech textů. Z toho potom dokáže programátor vykouzlit inteligentního bota, se kterým se dá bavit, s jehož pomocí lze koupit květiny, letenku, registrovat doménu, či dokonce vyjednat za ní cenu," říká Martin Woska z agentury Triad, která na Slovensku minulý týden spustila "Overbot" pro registrátora domén Websupport. A také si zakládá na primátu, tentokrát má jít o první komerční chatovací bot pro Messenger na Slovensku. Například mně osobně se v rámci vyjednávání s tímto botem podařilo srazit cenu za poptávanou doménu o polovinu.
Na podobném principu bota fungovala již v roce 2014 kampaň s raperem Rytmusem Tatra Banky od agentury Zaraguza, tehdy to ještě nebylo v prostředí Facebook Messengeru.
Aktuálně vyvinula pražská pobočka Triadu kampaň s botem na Messengeru také pro O2 - a točí se shodou okolností také kolem rapu. Operátor využívá technologii u příležitosti oslav 200 tisíc fanoušků na Facebooku. K přístupu ke komunikaci s botem stačí napsat zprávu oficiálnímu profilu O2 CZ. Automat uživatelům Facebooku umožní získat jednu z tisíců cen.
Stačí, když se s ním zapojí do "rapového featuringu". Pokud se řádky, které botovi uživatel odpoví, budou rýmovat, bot pošle fanouškovi společně složený text a taky jednu z tisíce ceny. Messenger bot umí kromě textu reagovat i na gify, liky a stickery na Facebooku. Má několik různorodých přednastavených automatických odpovědí. "Snažíme se, aby to nebyl úplně strohý bot. Facebook umožňuje dokonce, aby se neaktivnímu chatujícímu uživateli připomněl třeba i po několika hodinách," říká David Daneš, online marketing specialist z O2.
Akce bude trvat týden a O2 ji podpoří kampaní na Facebooku a e-mailingem. "Mít Bota jenom jako customer service je nuda. Chceme všem fanouškům O2 nabídnout parťáka, který nebude sám čekat na to, až mu sami něco napíšete, ale vyloženě vás sám bude psát a přemlouvat, ať si s ním jdete složit ten nejlepší song, který spatřil světlo internetu, nebo si jen pokecat. Zkuste se ho třeba zeptat, kdo jsou jeho rodiče nebo mu vyznat lásku," řekl Michal Pivarči z agentury Triad. Cílem je zasáhnout větší část českého internetu než jen fanoušky operátora na sociálních sítích.
Chat s tisíci lékařů
Svého bota na Facebooku má také Zaraguza, využívá jej pro vlastní potřebu, konkrétně pro nábor. Jeho úkol je daleko prostší. Mluví slovensky i česky a pomáhá při náboru talentů tím, že zasílá zájemcům zadání. Stačí na profilu agentury na Facebooku napsat slovo "práce" či "zadání" a program vám vygeneruje brief.
Vyzkoušel jsem to. Dostal jsem za úkol vymyslet kampaň na papírový prsten, mám na to sedm dní, pak to opět pošlu botovi. Minulý týden takto prý automat rozdával stovky zadání, potvrzuje Jožo Kováč, zakladatel slovenské společnosti Exponea. Ta jako jedna z prvních SAAS firem na světě nabídla chatovací boty společnostem, jež nejsou přímými partnery Facebooku (se Zaraguzou spolupracuje, mj. její spolumajitel Michal Pastier je od letoška kreativním ředitelem v Exponea.) "Dosud chyběl snadný způsob, jak použít boty pro byznys," říká Kováč s tím, že samotná technologie chatovacích botů existuje už řadu let. Nemusí se přitom jednat o umělou inteligenci, ale jen o šablonu, kde se na nejčastější fráze připraví reakce.