
Objem sběru lesních plodin v letech výrazně kolísá. Je totiž silně ovlivněn jejich úrodou, která závisí hlavně na počasí. Slabší úroda naopak zvyšuje jednotkové ceny lesních plodin. Finanční vyjádření sběru proto nemusí odpovídat poklesu objemu sebraných plodin. Nejhojnějším během sledovaného období byl pro houbaře a sběrače lesního ovoce rok 1995. Tehdy nasbírali téměř 60 000 tun lesních plodů, v průměru si jich z lesů ročně přinesou 38 600 tun. Co se týče finančního vyjádření, dopadl pro sběrače nejlépe rok 2007, kdy si z tuzemských hájů domů přinesli úrodu za více než pět miliard korun.
ČTĚTE TAKÉ: O černých jahodách a koláči podle starého receptu
Letní lanýže rostou i v Česku
Více než polovinou se na každoročních sběrech podílejí houby, kterých Češi nasbírají v průměru více než 20 000 tun, v peněžním vyjádření za téměř 1,9 miliardy korun. Sběrači si každý rok z lesů dále přinesou v průměru přes 9000 tun borůvek, více než 3000 tun malin, 2000 tun ostružin a stejné množství bezinek. Brusinek ročně nasbírají téměř 1000 tun. Průměrná česká domácnost si tak každý rok svůj jídelníček zpestří více než 10 kilogramy lesních plodů.
Sběračská vášeň? Specialita z východu

Přestože by aktuální teplé počasí s dostatkem srážek mělo být pro houbaře téměř ideální, výskyt hub je velmi nerovnoměrný, řekl v minulém týdnu Jaroslav Landa z České mykologické společnosti. Plné košíky prý lidé přinášejí z oblastí jihovýchodně od Prahy až po Rokycansko, naopak například v Orlických horách houby naopak zatím příliš nerostou. "Vláhy je dost, teploty také, je spíše s podivem, že houby rostou pouze průměrně," konstatoval mykolog. Podle něj se však dá čekat vývoj k lepšímu.
ČTĚTE TAKÉ: Plněné palačinky s kuřecím masem a houbami

Úroda lesních plodin následně výrazně ovlivňuje také návštěvnost lesa. Do něj každý Čech v dlouhodobém průměru zavítá zhruba dvacetkrát do roka. Loňské nízké produkci lesních plodů odpovídala také návštěvnost lesů. Průměrný obyvatel Česka loni les navštívil přibližně třináctkrát.
Foto: Profimedia