Co mají rádi v Afghánistánu: <span>kabuli palau</span>

Relax
3. 3. 2008 09:00
Recept na zapečenou rýži kabuli palau pomohli rozšířit uprchlíci.
Recept na zapečenou rýži kabuli palau pomohli rozšířit uprchlíci.

Recept na zapečenou rýži kabuli palau pomohli rozšířit uprchlíci.Zatímco v minulosti rozsévali po světě cizokrajné recepty zejména dobrodruzi a cestovatelé, v současnosti je rozšiřování kulinářských obzorů spíše doménou úprchlíků.

Jedním z receptů, jež si s sebou do nové vlasti přivezli například lidé z Afgánistánu, je návod na přípravu rýže zapečené se sladkou mrkví a tmavými rozinkami. Kabuli palau, jak se tato aromatická pochoutka nazývá, je vedle kebabu vůbec nejrozšířenější tradiční specialita původem z této země. Místní ji zpravidla připravují s jehněčím masem, v základní variantě si však vystačíme i bez něho. Chuť a vůně pokrmu tím rozhodně neutrpí.

Kvalitní basmati rýži uvaříme v osolené vodě a přendáme do větší misky. V pánvi rozehřejeme máslo, osmahneme na něm cibuli pokrájenou na půl kolečka a sundáme z plamene. Cibuli zasypeme mletým kardamomem, skořicí, římským kmínem a koření pořádně zamícháme. Vznikne tak tmavá aromatická pasta, která dala pokrmu jméno.

Aromatická rýže pod pokličkou

Do pánve přisypeme uvařenou rýži a vše znovu důkladně smícháme. Připravenou směs přendáme do skleněné zapékací mísy vymazané máslem a na povrch rovnoměrně rozprostřeme mrkev. Na závěr vršek ještě zasypeme velkými tmavými rozinkami a zakryjeme pokličkou.

Troubu dáme předehřát na 150 stupňů. Pokrm zapékáme přibližne 35 až 40 minut. V případě, že je směs příliš suchá, můžeme ji před vložením do trouby podlít trochou vody a navrch přidat pár tenkých plátků másla.

Když je kabuli hotové, vmícháme mrkev a rozinky do rýže. Pokrm nakonec ozdobíme nahrubo nasekanými lístky petržele a ihned podáváme.

Přísady: hrníček kvalitní rýže basmati, 2 středně velké cibule, lžíce másla, 2 lžičky mletého kardamomu, 1 lžička skořice, 2 lžičky mletého římského kmínu, 3 mrkve (uvařené a nakrájené na malé hranolky), hrst velkých tmavých rozinek, špetka soli, snítka petržele

Foto: Profimedia

Další čtení

ilustrační obrázek

V liberecké zoo se narodil sameček silně ohrožené zebry bezhřívé

Relax
8. 4. 2026
ilustrační foto

Němci pijí méně pomerančové šťávy, roste obliba zeleninových nápojů

Relax
7. 4. 2026

Nové vydání časopisu Instinkt č. 5/2026: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
9. 4. 2026
5/2026 Instinkt

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ