Mezi poklady tradiční ruské kuchyně nepatří pouze polévky boršč, okroška a soljanka nebo kapsy plněné mletým masem, tzv. pelmeni. Velmi populární je také maso marinované ve směsi červeného vína a koření napíchané spolu s citronem a cibulí na ploché dlouhé jehle šampura a upečené nad žhavými uhlíky březového dřeva na grilu mangal.
Šašlik, jak se specialita podávaná s chuťově výraznými omáčkami, bylinkami, případně zrníčky granátového jablka nazývá, je blízkým příbuzným kebabu. Kromě Ruska si na něm rádi pochutnají také ve státech bývalého Sovětského svazu, přesněji v Gruzii, Arménii, Ázerbajdžánu a Uzbekistánu. Výjimkou není ani Ukrajina, kde do majonézy ochucené pepřem a cibulí neváhají ponořit větší kusy masa, třeba čtvrtky kuřat.
Tradičně se spolu s masem (obvykle jde o prorostlé skopové, jehněčí nebo kůzlečí) na špízových jehlách opéká vedle cibule také sezonní zelenina nebo ovoce.
Jehněčí kýtu zbavíme blan, opláchneme a osušíme utěrkou. Maso rozkrájíme na rovnoměrné špalíčky, které poklademe na dno hrnce a dochutíme je solí, pepřem a bobkovým listem. Přidáme cibuli, citron nakrájený na kolečka, zalijeme červeným vínem. Hrnec s masem necháme rozležet přes noc na chladném místě, aby maso pěkně zkřehlo.
Druhý den napícháme kousky masa, kolečka cibule i citron na dlouhé ploché jehly. Špízy poté za průběžného otáčení opékáme nad žhavými uhlíky. Upečený šašlik sesuneme na talíř, obložíme zeleninou a podáváme s jižní omáčkou nebo švestkovou omáčkou tkemali.
Přísady: 1 kg jehněčí kýty, pepř, sůl, 4 větší cibule pokrájené na větší kolečka, 3 citrony, bobkový list, 0, 75 l červeného vína
Foto: chief-povar.narod.ru
Co mají rádi v Rusku: <span>šašlik</span>
Relax
13. 11. 2008 12:09
Ruská specialita šašlik.