V Bukovanech na Hodonínsku se konal jeden z největších koštů slivovice a pálenek na Moravě. Příchozí mohli ochutnat některý z 1465 vzorků destilátů a přesvědčit se o tom, že pálenku lze vyrobit nejen ze švestek, višní či třešní, ale i z piva, mandarinek, angreštu nebo mrkve. Akce se konala poosmnácté a nabídla rekordní počet vzorků.
Každý si svůj destilát přihlásil do soutěže o šampiona koštu již před několika týdny. Čtrnáctičlenná komise degustátorů, mezi nimiž byli odborníci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lednici na Břeclavsku, vybrala za šampiona letošního koštu loňskou třešňovici Lubomíra Karafiáta z Prostějova.
Nejstarší pálenku, slivovici z roku 1976, přinesl Jiří Trnka z Moravan u Brna. Celkem 632 vzorků ocenila porota diplomem. Koštovala se nejen tradiční slivovice, ale také ořechovice, režná, pálenky z divizny, dřínu, rybízu a josty.
I když na Moravě se o tom, jak má chutnat skutečně kvalitní slivovice nebo pálenka, vedou mezi nadšenci nekonečné diskuze, odborníci hodnotí tři faktory: čirost nápoje, jedinečnost jeho vůně a pak samotnou chuť. Všichni se přitom shodují, že vybrat z velkého množství vzorků tu nejkvalitnější pálenku je umění.
Vstup na košt stál 250 korun. Dorazilo na něj několik set lidí. Každý dostal společně se vstupenkou také skleničku a pak již jen mohl donekonečna ochutnávat a za poslechu cimbálovky pití zajídat klobáskami, tlačenkou a kančím gulášem.