<span>Nejlepší houskový knedlík</span> umí Tomáš Vaníček
Relax
24. 11. 2009 05:34Čeští kuchaři se utkali o nejlepší houskový knedlík.
"Soutěž o nejlepší český knedlík se začíná dostávat do povědomí občanů a dokonce přeskočila ve zpravodajství i sjezdy politických stran," řekla o stoupající popularitě akce Jiřina Dienstbierová z pořádající Rady pro mezinárodní vztahy. Potěšilo ji také, že do InterContinentalu dorazili kuchaři z celé republiky. Většina z dvacítky soutěžících sice zastupovala hlavní město, další však přijeli z Ústí nad Labem, Hradce Králové a dalších míst. "Od příštího roku se chystáme pořádat regionální soutěže, a ti nejlepší poté postoupí do národního kola," prozradila Dienstbierová.
ČTĚTE TAKÉ: V Chebu začíná unikátní knedlíková výstava
Nejlepší houskový knedlík vaří Jakub Chýna
Hodnocení "perly české kuchyně" je velmi subjektivní, protože zde neexistují přesná kritéria. Co by měl ale vítězný houskový knedlík splňovat popsal porotce Miroslav Kubec, prezident Asociace kuchařů a cukrářů ČR. "Knedlík musí mít dobrou konzistenci, dobře vonět a mít dobrou chuť. Pokud je toto všechno dobře vyvážené, lze knedlík označit za dobrý," uvedl Kubec.
Rajská? Prý moc sladká nebo kyselá
Členkou poroty byla i Mathilda Nostitzová, která se angažuje v řadě charitativních aktivit. "České knedlíky jsem si našla i v zahraničí, a to dokonce i v japonském Tokiu nebo Norsku. V Čechách jsou ale samozřejmě nejlepší," řekla zástupkyně starého šlechtického roku.
Samotní návštěvníci mohli ochutnat a rozhodnout, kdo obsadí první místo ve vedlejším klání dvanácti soutěžících o nejlepší a nejchutnější rajskou omáčku. Každé z předložených jídel bylo úplně jiné, řekl spisovatel a publicista Benjamin Kuras. Některé omáčky byly podle něj moc řídké, některé moc kyselé a některé příliš sladké.
Jeho tip na vítěze připomínal svou kořeněnou chutí staré sicilské víno. "Já mám chuťové buňky pokažené Itálií, takže můj favorit asi nebude Čechům sedět," uvedl. Zaujetí pro italskou kuchyni prý získal v italské restauraci, kde našel první zaměstnání po emigraci do Británie v roce 1968.
Foto: ČTK
Autor: ČTK