O výsledku grilování <span>rozhodují bylinky</span> i brikety

Relax
1. 7. 2009 17:31
Chuť masa při grilování ovlivní koření, bylinky i voňavé palivo.
Chuť masa při grilování ovlivní koření, bylinky i voňavé palivo.
Chuť masa při grilování ovlivní koření, bylinky i voňavé palivo.Nejen čerstvé bylinky, ale také vůně briket může "okořenit" grilování, které je stále oblíbenější součástí letní relaxace. Kvalitní palivo je podle specialistů mnohdy důležitější než samotný gril, nebo marináda, od níž si zájemci slibují výjimečné chutě. Dbát by se totiž mělo především na to, aby se zachovala přirozená chuť masa.

"Grilování by mělo vyzvednout čerstvost masa. Přípustné jsou čerstvé bylinky, které se mohou hodit i na horké brikety. Když se uvolní vonné silice, ovlivní to vůni pokrmu," řekl Tomáš Levý z pražské restaurace Infinity.

ČTĚTE TAKÉ: Od krvavého fláku ke šťavnatému steaku
                        Grilování jako v Alcronu


Podle něj samotné grilovací zařízení má na kvalitě pokrmu nejmenší podíl. "Daleko důležitější je ´médium´, které maso opracovává," uvedl. Značnou roli tak prý hraje dřevěné uhlí, nebo brikety, které mohou vonět po třešních, hruškách, nebo i kokosu. Vytvoří příjemnou atmosféru a jídlu přidají jedinečnou chuť.

Dřevěné uhlí nemusí být obyčejné. Voňet může třeba po kokosu."Kokosové brikety jsou specifické v tom, že jsou lisované z kokosových ořechů. Vůně má na přípravu pokrmu určitý vliv. Nepřebíjí ale chuť masa, zeleniny, nebo ryb," uvedl Levý. Podle něj je při grilování důležitá zejména výhřevnost paliva, které se pro přípravu pokrmu používá. "Čím kratší je úprava, tím větší je šťavnatost masa," dodal.

Podle znalců se dobrý gril může vyrobit z čehokoli. "Nemusí stát tisíce korun. Záleží jen na tom, jak je člověk vynalézavý," řekl šéfkuchař z pražské restaurace Infinity Marek Rauvolf. Podle něj výborně drží teplo pár cihel, nebo mramorové či žulové kostky. "Grilovat se ale může i v bubnu od staré pračky," poznamenal.

K voňavým briketám patří jemnější marináda

Podle Rauvolfa by se ovšem mělo přihlížet k vůni, kterou grilovací palivo obsahuje. "Pokud se maso naloží do česneku a silného pepřového koření, pak ve spojení s kokosem to asi není nejlepší kombinace. Maso by se v případě takto voňavých briket mělo nakládat do jemnější marinády a ladit ji spíše do sladší vůně," vysvětlil.

Sladká tečka za zahradní party? Třeba grilovaný ananas.Kvalitní maso ale podle odborníků není třeba nějak zvlášť marinovat. Vhodnější je prý omáčka k hotovému pokrmu. Moderní grilování je pak stále častěji tvůrčí záležitost. "Lidé se zajímají, co mohou tímto způsobem vykouzlit. Mnohdy ani neví, že se tak dají připravit sladké pokrmy a dezerty," uvedl Rauvolf.

ČTĚTE TAKÉ: Chutný steak? S sebou a bez námahy

Velmi populární je podle něj grilované ovoce jako ananas, banány, nebo i jahody. Připravovat se na žhavém uhlí může čokoládové suflé s banánovou náplní, nebo také "grilovaná zmrzlina". Ta se vkládá do těsta, které se vysokým teplem bleskově spojí a v "kapse" udrží ještě studený smetanový krém. Vyžaduje to ale zručnost a ne každý amatér si na podobné speciality troufne.

ČTĚTE TAKÉ: Vyberte si omáčku ke grilovaným pochoutkám

Zatímco grilování na plynu je jednoduché, rožnění pomocí uhlí, nebo briket má prý svou atmosféru. "Plyn je jednoduchý na použití, dá se dobře regulovat a maso nepřipaluje. Pokrmu však nedá žádnou chuť. To dokáže jenom uhlí," řekl  šéfkuchař hotelu Mandarin Oriental Jiří Štift.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ