Jedna z legend o vzniku hodu diskem: mladík jménem Discobolos nevěděl, co si počít se zeleninou zvanou patizon. A tak tímto přírodním diskem začal házet. David Suchařípa vařit umí a pozval mě na výbornou patizonovou večeři.
Patizon je vlastně totéž jako tykev, dýně nebo cuketa. Liší se od svých rodných sester jen diskovitým tvarem a trošku i chutí. Objevuje se na trhu v několika verzích, v Americe se mu říká Pattypan, v Itálii jsou hodně oblíbené maličké žluté patizony nazývané Squash. Zastánci zdravé výživy patizon milují, protože obsahuje minimální množství sacharidů, naopak hodně důležitých látek, jako je sodík, draslík, železo, měď, chlor a fosfor. Konzumace patizonu pomáhá odstraňovat ze střev škodliviny, podporuje trávení, snižuje hladinu tuků v krvi a prospívá srdeční činnosti. Pomáhá při ledvinových a slinivkových potížích, při revmatismu, ateroskleróze nebo dně.
David Suchařípa patří mezi těch málo českých herců, kteří se v kuchyni pohybují suverénně a o jídle i rádi hovoří.
"S některými kolegy opravdu často diskutujeme na tohle téma. Například Ivan Vodochodský, Richard Tesařík nebo Jana Paulová jsou labužníci, od kterých jsem se hodně dozvěděl. Já se učím za pochodu, z knížek a metodou pokusů a omylů," říká herec.
"Tenhle recept znám už dlouho, možná dokonce od babičky z Přelouče, ta byla mým prvním kuchařským vzorem. Ale i moje máma výborně vařila, troufala si dokonce i na asijská jídla. A teď se mi tedy ten starý recept hodí. Moje přítelkyně Daniela byla totiž dlouho vegetariánka a dodnes má raději bezmasá jídla, takže jsem tuto starou metodu zpracování patizonu postupně uvedl znovu do praxe."
Mnohotvárná zelenina
Obvykle se setkáváme s recepty na patizonový guláš, řízky obalované v klasickém trojobalu, patizonové placky podobné bramboráku nebo patizonové lečo. Někteří kuchaři zapékají plátky patizonu se sýrem a šunkou.
To vše jsou ovšem pouhé variace na jiné recepty, patizon v těchto případech jen nahrazuje cuketu, dýni, brambory nebo maso. Trošku jiný nápad jsou patizony jako utopenci, kdy se osmažené plátky této zeleniny naloží do nálevu z bílého vína, cukru, soli a cibule. Patizonová lahůdka Davida Suchařípy má původ asi někde v Řecku. Ingredience jako česnek, kopr, citronová šťáva – to je hodně podobné salátu tzatziki. Jen místo řeckého jogurtu se v tomto případě používá česká zakysaná smetana. A místo okurek patizon.
Vinný ocet, který David používá, mě překvapil. "Je to pravý přírodní ocet udělaný z domácího vína. Zůstalo mi jednou v demižonu na dně asi na pět prstů, začalo octovatět. Bylo mi líto vylít jej do záchodu. To víno bylo kvalitní, žádná síra. Kamarád mi poradil, abych rozdrobil do vína kousek chleba a dal demižon do tepla. Vznikl báječný vinný ocet, od té doby si ho dělám pořád."
V kuchyni se neztratí
Na jevišti ani před kamerou ještě David zatím nevařil, ale rád vzpomíná na hru Ephraima Kishona Byl to pták, v níž hrál po boku Oldřicha Kaisera a Nadi Konvalinkové. Tehdy režisér Juraj Herz poprvé v historii českého divadla nechal herce (v tomto případě Naďu) přímo na jevišti uvařit pokrm, který potom ostatní (včetně Davida) snědli.
"Byly to spaghetti arrabbiata, takže velmi jednoduché jídlo, jen těstoviny, rajčata, česnek, olivový olej, dávají se tam ještě papričky, ale ty jsme vynechali. Bylo to moc dobré, poprvé jsem si na jevišti pochutnal, protože to, co tam obvykle herci musí sníst, za moc nestojí."
Jídlo je hotovo a zasedáme ke stolu. "Nazývám to soté, i když pravé sauté se opéká a tohle jen dusí. Tahle pochoutka se dá jíst samostatně nebo jako příloha k masu. Můžete ji podávat i s vařeným bramborem."
Patizonové soté |
4 porce: 1 patizon, 1 kelímek zakysané smetany, 2 stroužky česneku, 2 lžíce citronové šťávy, 2 lžíce vinného octa, hrst čerstvého kopru, bílý pepř, sůl. Patizon oloupejte, zbavte jadřinců a nakrájejte na kostky o velikosti asi 3x3 cm. Osolte a na trošce vody (asi 2 cm na dně hrnce) pomalu duste pod pokličkou. Občas zamíchejte. Po deseti minutách přidejte citronovou šťávu a vinný ocet. Česnek oloupejte a rozetřete, přidejte do hrnce. Opepřete bílým pepřem, nejlépe čerstvě namletým. Jestliže už se voda vypařila, trošku dolijte. Po necelé půlhodině by měly být patizonové kostky téměř měkké. Měly by zůstat trošku "al dente". Potom vmíchejte do hrnce zakysanou smetanu a nechte na okraji plotny dojít. Občas promíchejte. Nakonec vložte jemně nasekaný kopr, promíchejte a nechte pod pokličkou mimo plotnu ještě asi dvacet minut odležet, aby se chuti a vůně propojily. |