Podzimní houby zpestří kulinářskou nabídku
19.11.2009 16:25
"Podzimní houby jsou všestranně použitelné houby. Zpracovat se dají jako běžné druhy," řekl jednatel České mykologické společnosti Aleš Vít. Současná vlna bedel červenajících, čirůvek fialových, strmělek mlženek nebo lišek nálevkovitých přináší podle něj pestrou chuť, která výrazně oživí podzimní jídelníček.
ČTĚTE TAKÉ: Houbařská sezona? Bída poznamenaná vrtochy počasí
Za houbařským úlovkem na hory a do podhůří
"Strmělka mlženka se hodí jako nakládaná do octa nebo k přípravě rychlého sladko-kyselého kořeněného salátu, který se nezavařuje a nechává se jen v lednici uležet. Má sice ostřejší vůni, která někomu vadí, avšak tepelnou úpravou zmizí a chuťově je velmi dobrá. Mohou se z ní dělat škvarečky s kmínem, dá se připravit v česnekovém nebo cibulovém rozvaru," řekl.
Jako podzimní specialita se osvědčila i čirůvka fialová. "Je dobře poznatelná. Je celá fialová a voní po ovoci. Je vhodná do různých pečení. Může se nasypat pod maso a nechat vypéct. Hodí se také do smetanové omáčky," uvedl Vít. Čirůvka dvoubarvá, která roste i v pražských parcích, se pak musí dobře hlídat. "Starší na sebe váže pachy a cizorodé příchutě. Pak může polévku nebo i jiný pokrm zkazit. I několik týdnů vypadá jako čerstvá, avšak při konzumaci může způsobit žaludeční problémy," dodal.
Smaženice z podzimních hub si podle znalce v ničem nezadá s pokrmem z letní úrody. Je však třeba umět kombinovat. "Člověk by se měl pokusit najít dobrou houbovou směs. Smaženice je ze směsi vždy lepší než jen z jednoho druhu. Když si přinesete čirůvky, strmělky, lišku nálevkovitou, penízovku sametonohou, kousek hlívy i bedlu, pak s ní můžete zacházet jako s běžnými houbami a udělat si smaženici. Je však třeba dávat pozor na to, aby houby byly čerstvé. To je velmi důležitý prvek podzimního houbaření," upozornil Vít.
ČTĚTE TAKÉ: Lehký houbový guláš podle Romana Pauluse
Nenáročné pochutnání s kloboučkem
Zatímco letní houby vydrží v lednici dva i tři dny, podzimní se musí okamžitě spotřebovat. "Rozkrájet, zkontrolovat, zda jsou jedlé, tepelně zpracovat a sníst. Časová prodleva může znamenat, že se začnou kazit," uvedl Vít.
Ani v zimě se houbaři nemusí vzdávat oblíbené pochoutky. "I když přijdou mrazy, nastoupí zimní houby jako penízovka sametonohá nebo hlíva ústřičná. Dá se houbařit i přes zimu. Je to ale spíše pro lidi, kteří se houbám věnují víc než běžní houbaři," dodal.
Foto: www.wikipedia.org, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.