Restaurace v Polsku nabízí <span>chutě světa v kapslích</span>

Relax
28. 4. 2009 16:56
Pokrm od šéfkuchaře Roberta Trzópka.
Pokrm od šéfkuchaře Roberta Trzópka.
Restaurace v Polsku lákají na lahůdky molekulární kuchyně.Olivy v kapslích, kaviár s příchutí čokolády podávaný na miniaturním talířku, lososa, který se vejde na podšálek, či rajskou polévku v páře nabízejí restaurace s molekulární kuchyní zákazníkům v Polsku. Na jídla budoucnosti lákají luxusní podniky ve Varšavě, Gdaňsku a Bydgoszczi na severu země.

Molekulární kuchyně je hitem světové gastronomie. Připravované pokrmy občas sice vypadají jako amarouny, které jedli lidé z budoucnosti v českém sci-fi seriálu Návštěvníci, ale jejich chuť je prý neopakovatelná. Kuchaři věnující se této nové metodě vaření tvrdí, že se snaží získat "skutečnou chuť" hovězího masa, brambor či ananasu.Molekulární večeře vypadá trochu jinak než v obvyklé restauraci. Jídelní lístek podává číšník jen pro připomenutí pořadí podávaných pokrmů. Jejich sestavu domlouvá kuchař se zákazníkem před návštěvou restaurace. Vína také vybírá kuchař, aby náhodou klient nezvolil špatně. Téměř divadelní představení dokresluje hudba zvolená podle složení večeře.

Sliny na jazyku by mělo vyvolávat už samo čtení názvů jídel. V gdaňské restauraci Filharmonia podávají například "rajskou esenci chlazenou sněhovým obláčkem", což je téměř průzračný vývar z rajčat se smetanou.

Decilitry místo plného talíře

"Zákazníci mohou být překvapeni, že místo plného talíře dostanou sotva dva decilitry, ale jakmile ochutnají, nebudou mít pochybnosti, že mají před sebou nejvoňavější a nejšťavnatější rajčata, jaká kdy jedli," popsal šéfkuchař Robert Trzópek, který se jako jediný Polák školil v evropské mecce molekulární kuchyně. Tou je restaurace El Bulli v katalánském městě Rosas, která si vysloužila tři hvězdičky prestižního francouzského kulinářského průvodce Michelin.

Pokrm od šéfkuchaře Roberta Trzópka.Kuchařští odborníci tvrdí, že rajče může být červené nebo žluté, ale jsou metody, jak z něj získat téměř bílou esenci. Smetana pro dosažení výjimečné chuti se například chladí dusíkem o teplotě minus 196 stupňů Celsia. Molekulární kuchyně tak připomíná chemickou laboratoř. "Díky ultrazvuku můžeme přenášet chuť z jedněch produktů na jiné. Tak vznikl například kaviár o chuti bílé čokolády," vysvětlil Jean Bos, kulinářský mistr, který založil akademii molekulární kuchyně v Polsku. "Zajímá nás návrat k přírodě na základě vědy. Připravujeme pokrmy podle nových metod a podáváme je netradičním způsobem," dodal. Potraviny se mrazí ve speciálních obalech, aby si zachovaly svou barvu, konzistenci a chuť.

Na molekulární kuchyni se musí zákazník připravit, a to nejen psychicky kvůli tomu, že ho nečekají plné talíře a mísy, ale misky s kapkou na dně, ale i finančně. Ceny začínají u částky 180 zlotých (1050 korun).

Foto: www.slate.com, www.gastrona.pl
Autor: ČTK

Další čtení

edna ze dvou ledních medvědic v zázemí brněnské zoo, kam 18. července 2025 přicestovaly z Německa.

Dvě lední medvědice už jsou v Brně, mají za sebou 11 hodin cesty z Německa

Relax
18. 7. 2025

Mladíci z Pardubic dojeli na západ Francie ve starých feliciích

Relax
16. 7. 2025
Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ