Restauračních minipivovarů prý bude dvakrát víc
05.05.2009 11:30

Dříve dlouholetý zaměstnanec Plzeňského Prazdroje postavil v Česku pět pivovarů, další v Rusku, Vietnamu a nyní jedná s podnikateli na Floridě, kteří chtějí vyrábět české pivo. "Spotřebitelská odezva na fúze velkých korporací nejen v Česku má za následek to, že spotřebitelé žádají pivo od malých výrobců. V USA byla stejná situace v 80. letech, kdy byl obrovský boom mikropivovarů, které si získaly důvěru," dodal. Hospodské výrobny si tak vyžádali spotřebitelé, podobný trend zažívá Polsko i Slovensko. "Nadnárodní korporace pivo globalizovaly do jedné přibližně stejné chuti, a nové pivovary tak začínají růst," vysvětlil Krýsl.
Podle něj ani v případě, když bude v Česku 200 restauračních pivovarů, jejich produkce nepřesáhne jedno procento výstavu všech českých výrobců, který se nyní pohybuje pod 20 miliony hektolitrů ročně. "Pro velké nejsme žádnou hrozbou, i když nás sledují, protože umíme lépe marketing," dodal. Hostinští pracují lépe se spotřebiteli, sedí mezi nimi a pozorují, jak jim nápoje chutnají. Velké pivovary se údajně přes své obchodní zástupce až ke koncovým pivařům nedostanou.
Když pivovar, tak s hospodou

Do staveb se nepouštějí pouze soukromníci, zájem mají také radnice, například dvě města v Karlovarském kraji a další na severu Čech při hranicích s bývalou NDR. Podnikateli buď připraví budovu, nebo postaví pivovar samy. Vzorem spolupráce, která propaguje město a lák, je sokolovská radnice s pivovarem Permon.
Návratnost? U nejmenších pivovarů už za dva roky

"Máme pro banky dobře zpracovaný podnikatelský záměr. Investorovi řekne, kolik může vyrábět a prodat podle velikosti a polohy restaurace a počtu značek v okolí," dodal Krýsl. Nevylučuje to, že stejně jako v USA se může časem restaurační pivovar výrazně rozšířit a nebude dodávat pivo jen do své restaurace, ale i do maloobchodu.
Foto: Profimedia, www.pivni.info
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.