
Vulcano má podle hlavního vývojáře firmy Hanse Vriense proti klasické čokoládě úplně jiné vlastnosti. V každém kusu je prý až o 90 procent méně kilokalorií a hranice, při níž se začíná roztékat, je u 55 stupňů Celsia. Běžná čokoláda se na rozbředlou hmotu mění již při 30 stupních. Oproti nim není Callebautův vynález prý tak krémový, zato hezky křupe. Vyšší bod tání navíc neznamená, že by se nerozpouštěla po vložení do pusy. Jen to neobstarává teplota uvnitř úst, ale sliny, tvrdí Vriens.
ČTĚTE TAKÉ: Nadechněte se oblíbené čokolády
O chystaném produktu informoval Barry Callebaut své investory prvně loni v březnu. Tehdy byl prý ještě ve vývojové fázi. Dnes už má výrobce podle Vriense podány všechny patenty a za sebou i první úspěšné testy u konzumentů. Na trhu by se nová čokoláda měla objevit do dvou let.
Švýcarská firma, která ročně vyprodukuje 1,1 milionu tun kakaových a čokoládových výrobků, si od ní slibuje ovládnutí trhů ve střední Evropě a severní Americe, kde má konzumace čokolády v posledním období klesající trend. V osmi největších západoevropských státech se jí loni snědlo o dvě procenta méně, v USA dokonce o osm procent.
Mlsání do nepohody

Firma Hershey se sice i po válce snažila trvanlivou čokoládu vylepšovat co do chuti i konzistence, komerčně se však vyrábět nikdy nezačala. To samé platí i o čokoládě "Desert Bar", kterou dostávali vojáci při taženích v Iráku.
Vulcano má být vlajkovou lodí, kterou chce Barry Callebaut dobýt trhy. Vedle ní prý chystá i kakaový prášek zcela rozpustitelný ve vodě nebo čokoládu, která chrání zuby a podporuje trávení. Vriens je přesvědčen o tom, že do tří až pěti let se procentní podíl těchto specialit zvýší z jednociferných čísel na dvouciferná. Jak Spiegel Online navíc zjistil, žádný z konkurentů švýcarské jedničky podobné výrobky nepřipravuje.
Foto: Profimedia, www.barry-callebaut.com