Korek nefrčí
Trendem jsou šroubové uzávěry, říká majitel vinařství Jan Neubauer
08.08.2012 13:00 Rozhovor
Jan Neubauer sází na šroubové uzávěry a moderní design. K vínu se dostal v roce 1991, kdy se svým otcem založil společnost, která se věnuje dovozu a distribuci nápojů všeho druhu. Jeho zájem se ale s postupem let stále více přibližoval vínu.
Jak dlouho vaše vinařství Arte Vini funguje a na co se specializujete?
Vinařství funguje od roku 2008, kdy jsme udělali první ročník vín. Rozhodli jsme se, že se budeme věnovat zejména produkci vín z klasických moravských odrůd. Nebo spíše středoevropských odrůd, jakými jsou Veltlínské zelené, Ryzlink, Zweigelt nebo Frankovka.
Jak to vypadalo? Dojeli jste na Moravu a řekli si: Tady bychom mohli koupit vinici?
Ne tak docela. Zatím jsme vinici nekoupili, kupujeme hrozny od pěstitelů, což je celkem běžný postup u nás i v zahraničí. Velcí producenti to tak dělají, ti menší mají většinou svoji vinici a z té vyrábějí. Já jsem cítil potřebu mít vlastní vína z Moravy, jež bychom nekupovali u výrobců, kteří již svou distribuci mají. Jedna z cest vedla směrem začít vyrábět svoje vlastní víno. A protože mám dlouholetého kamaráda v Rakousku, který se výrobou vína zabývá a ve vinařské branži pracuje, tak jsme podnik založili spolu. Můj kolega dohlíží na celou produkci. Spolu s naším enologem René Vrátilem vybírá a nakupuje hrozny, abychom sehnali co nejvyšší možnou kvalitu. To na Moravě není vždy jednoduché.
Hrozny neberete od jednoho dodavatele?
Své partnery - dodavatele hroznů - pečlivě vybíráme, snažíme se navazovat dlouhodobé obchodní vztahy s dobrými pěstiteli. Moji kolegové z výroby dokážou již zběžným pohledem při krátké prohlídce vinice odhadnout kvalitu a množství hroznů, které budou k dispozici. Jsme pořád v procesu hledání a vybírání nových dodavatelů hroznů. Spíše než o klasický obchod s hrozny jde o spolupráci. V průběhu roku s dodavatelem hroznů konzultujeme práce ve vinici, domlouváme s ním jednotlivé kroky, které je nutné provést, aby výsledná kvalita hroznů odpovídala našim potřebám.
Upravujete vína, nebo víno necháváte, ať si dělá, co umí?
Rozhodně jsme spíš pro tu druhou cestu. Hrozny samozřejmě selektujeme, snažíme se vybrat ty nejlepší už při sklizni. Ale není to vždycky nejjednodušší. I přímo před lisováním provádíme další selekci. Ve sklepě nemáme příliš rozsáhlou technologii. Přírodní cestou rozhodně jít chceme. Koupili jsme nové tanky, filtr, čerpadla a kvalitní, i když použitý pneumatický list na hrozny. Vše ostatní má na starosti příroda.
Vaše lahve jsou netradiční...
Vycházíme z toho, že nikdo z nás nemá kořeny na Moravě, nejsme svázáni tradicí. Dvacet let se zabývám obchodem s víny, zejména ze zahraničí, tak si myslím, že mám relativně dobrou představu o tom, jak vypadá mezinárodní svět vína a jeho prodej i jinde než na našem malém českém trhu. Náš přístup je odlišný od většiny konkurence. Proto jsme se rozhodli, že naše vína opatříme pouze šroubovými uzávěry, protože to je po celém světě neoddiskutovatelný trend. V zemích, jako je Austrálie či Nový Zéland, se víno s korkem skoro vůbec nevyrábí. A to jsou země, které jsou velmi dynamické. Nový Zéland rozšířil výrobu a export svých vín za deset let více než čtyřnásobně. Je to evidentně úspěšná cesta. Rozhodli jsme se po ní jít také a podle našeho názoru to nekoresponduje s tradičními etiketami se sklípkem a rádoby gotickým písmem. Naše vína jsou moderní v tom smyslu, že vycházíme z místních odrůd. Aby bylo víno autentické a neztrácelo svůj charakter, nesmí popírat svůj původ. Našim cílem je vyrábět víno, které je konkurenceschopné nejen v Čechách, ale může snést srovnání s kvalitními víny z celého světa, jež se k nám dovážejí. Tuzemská produkce bude stále víc vystavena konkurenci ze zahraničí. A jedinou cestou, jak v té konkurenci obstát, je vyrábět vína srovnatelné kvality. A ne nepodstatný je i design a prezentace na trhu.
Jak jste dospěli k současné podobě etiket?
Rozhodli jsme se jít moderní cestou. Vína jsou opatřena velmi moderními a možná trochu do očí bijícími etiketami. To je ale přesně způsob, jak se odlišit. V heslu máme, že jsme "tak trochu jiná Morava". Ano, zvolili jsme trochu jiný způsob. Jde o zacílení na jinou odběratelskou skupinu. Naším cílem jsou restaurace střední a vyšší kategorie v Praze a v dalších městech. Nemáme snahu být úplně všude, chceme, aby se vína prodávala v lokálech, které jsou dobře navštěvované a nabízejí něco trochu inovativního.
Kdo je autorem návrhu?
Vídeňská agentura, která se na design vinných etiket specializuje.
Jak probíhalo zadání?
Zaprvé musíte dát základní myšlenku. Dlouho jsme laborovali, jak víno nazveme, nejdřív jsme nechtěli jít cestou anglických slov, ale v češtině nás nic údernějšího než Green pro veltlínské zelené nenapadlo. Red na červené se nám zdálo být také docela dobré. Pink byl už v dalším ročníku celkem logickým vyústěním. A prémiová řada vín, tam na etiketách používáme zkratky, které se užívají ve sklepě. Vinaři na sud nenapíší frankovka, ale jen FR. Když jde o veltlínské zelené, používá se zkratka VZ.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.