V Lenoře na Prachaticku se letos naposledy konalo tradiční pečení chleba. Kváskový chléb, česnekové placky nebo housky přišla dopoledne ochutnat stovka turistů. Historická pec se opět rozpálí poslední sobotu v dubnu příštího roku. Chleba byl, je a bude základ lidské výživy, základní lidská potravina, pekař Augustin Sobotovič, který řemeslnou tradici udržuje. Chleba zde sám peče již od roku 2002.
Stejně jako obvykle v den pečení vstával už kolem čtvrté hodiny. O hodinu později už roztápěl pec. Nejprve do ní nasázel česnekové placky a housky, které jsou rychle hotové. "Začínáme vždy s nimi, aby bylo možné okamžitě lidem něco podat, než se upeče chleba," řekl Sobotovič. Housky i placky po upečení okamžitě zmizely z ošatek. Chléb přišel na řadu jako poslední. Upečení jedné várky trvá zhruba hodinu.
"Během jednoho pečení vytáhneme z pece 35 bochníků chleba, 30 plechů česnekových placek a 250 housek. Letos naše akce navštívily asi tři tisícovky lidí, kteří kvůli chlebu do Lenory přijeli," řekl pekař, který se řemeslo vyučil na Slovensku a na Šumavu se dostal jako voják. A už zde zůstal. Chléb připravuje jako za starých časů. Je pšenično-žitný, ze čtyřiceti procent žitné mouky a šedesáti procent pšeničné.
"Šumava je drsný kraj, který pamatuje i roky neúrody, kdy nebylo z čeho péct a do chleba se přidávala dubová nebo borová kůra, rozemleté žaludy nebo kaštany. Šlo jen o to, aby si lidi naplnili břicha," vyprávěl.
O udržení řemeslné tradice se v Lenoře místní snaží od roku 1989. Pec zde poprvé rozpálily v roce 1997. Mezi lety 2001 a 2002 byla tradice přerušena. "Tehdy za mnou přišel tehdejší starosta pan Němec a stěžoval si, že nemůže najít pekaře. Moje manželka jen ukázala na mě. On nevěděl, že jsem vyučený pekař," vzpomínal Sobotovič.
Od té doby tu od dubna do prosince pořádají každou poslední sobotu v měsíci veřejné pečení chleba. Nejvíce lidí přijde podle Sobotoviče na první a poslední pečení, kdy se v Lenoře schází slavnostně naladění lidé, tedy ti, co si přišli něco užít, a ne se jen najíst. Pohoštění je zadarmo, platí ho sponzoři. Do kasičky mohou příchozí přispět na postižené děti. "Počet akcí roste, protože jsme zavedli novinku a dostatečně velká skupina turistů si může pečení i objednat pouze pro sebe," uvedl Sobotovič.
Pečením chleba je Lenora proslavená. Místní pec pochází z roku 1837. Sloužila nemajetným občanům, kteří neměli dost peněz na to, aby si mohli doma vybudovat pec vlastní. Na pečení se většinou domluvilo více rodin najednou, aby ušetřili na palivu. Pecí bylo v obci několik. V dochované peci se peklo ještě několik let po druhé světové válce. Od roku 1958 je zapsaná jako nemovitá kulturní památka.