Vídeňské speciality u <span>Plachutty</span>

Relax
3. 11. 2008 08:00
Hovězí špička.
Hovězí špička.
Interiér restaurace Pachutta Hietzing.Kvalita české gastronomie je sice pomalu na vzestupu, stačí však malý výlet za hranice a hned přijde nepříjemné zjištění, že máme ještě co dohánět. Třeba při exkurzi do legendárního rakouského podniku orientovaného na vídeňské speciality.

Plachutta Hietzing je jednou ze čtyř poboček restaurací provozovaných rodinou Plachuttových a ve Vídni ji rozhodně není třeba představovat. Svůj nejstarší podnik nedaleko zámku Schönbrunn rozvíjí Ewald Plachutta od konce osmdesátých let. Interiér není zasvěcen luxusu, ale především pohodlí a rodinné atmosféře. Jednoduchá kombinace zeleného čalounění a sněhobílých ubrusů je spíše v pozadí. Atmosféře kuřáckých i nekuřáckých jídelen vévodí hlavně vůně jídla, cinkot příborů a cvrkot číšníků. K dokonalému prostředí nepotřebují ani reprodukovanou hudbu, rušila by všechny.

Tafelspitz se podává v sadě kastrolů postavených na ohřívačích.Restaurace Plachutta získala jméno díky zdánlivě primitivní a tradiční specialitě - vařenému hovězí, které zde nabízejí hned ve třinácti variantách (15-22 eur), z nichž nejznámější je Tafelspitz (hovězí špička). Nabídku tradičních vídeňských pokrmů z hovězího a telecího masa (zhruba 15-20 eur) doplňuje krátké, měsíčně obměňované sezonní menu.

Slavnému Tafelspitz (21,50 eura) jsme nemohli odolat. Servíruje se velkolepě v sadě kastrolů postavených na ohřívačích. V tom hlavním je „božský" hovězí vývar, na palec tlustý plátek šťavnaté hovězí špičky, morkové kosti a zelenina. V dalších jsou opékané brambůrky s cibulkou a jemné fazolky upravené „po vídeňsku". V omáčnících je delikátní jablečný křen či vajíčková omáčka s pažitkou. To vše dohromady vytváří symfonii chutí, na kterou nelze zapomenout.

Hovězí špička.Nechali jsme se unést i „obyčejnou" bramboračkou (5,40 eura) a archetypem s názvem Wiener Schnizel (17,90 eura). K slavnému telecímu řízku tam podávají nedostižný bramborový salát a - věřte nebo ne - ingredience tvoří pouze plátky brambor, hovězí vývar, ocet, olej a cibulka!

Nabídka nápojů je zpracována precizně a podle potřeb hosta. Vše potřebné tak najdete hned na prvním listě jídelníčku. Aperitivy, rakouská vína po sklenkách (zhruba 5 eur) i výběr několika druhů piv (zhruba 3 eura). Velká lahev minerální vody nás přišla na 6,20 eur, espreso na 2,40 eur.

Tafelspitz se podává v sadě kastrolů postavených na ohřívačích.Obsluhující tým byl perfektně sehraný. Majestátní a všudypřítomný maître d' v černém obleku, četa číšníků v zelenobílých stejnokrojích i několik mladinkých a vykulených učňů - ti všichni u Plachutty dokonale definovali pojem pohostinnost.

V průběhu návštěvy jsme po dlouhé době zažili vzácnou rovnováhu blížící se dokonalosti. Tradice, jednoduchost, kvalitní suroviny a lety tepaný kuchařský um - to vše dohromady vytváří nenapodobitelný kulinární zážitek. Vyplatí se za ním zajet do Vídně. Devět cuketek z deseti.

Pachutta Hietzing, Auhofstrasse 1, 1130 Vídeň

Foto: Martin Kuciel

Další čtení

Jaro v Adršpachu: skalní monumenty, ale také fascinující příroda

Relax
13. 5. 2025
Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ