
V průběhu roku se vlivem střídání sucha a dešťů dařilo houbovým chorobám, a tak nastala redukce hroznů, řekl tajemník Svazu vinařů Martin Půček. Průměrný výnos by se měl pohybovat stejně jako loni kolem šesti tun na hektar.
Také cukernatost hroznů je zatím na stejné úrovni jako loni. "Faktem je, že počasí v září nebylo optimální a chybělo nám sluníčko. Průběh roku byl ale zajímavý. Bylo poměrně dost vody a přece jen, pokud mají hrozny dostatek vody, tak mají možnost asimilovat. To znamená, že cukr se tam přece jen projevil," řekl Půček.
Cukernatost podle něj navíc ještě poroste, protože vinaři právě v těchto dnech začínají sklízet pozdější odrůdy. Mezi ně patří například Sauvignon, Chardonnay, Rulandské bílé nebo Tramín.
Méně hroznů, mírná zima

Také loni o kvalitě vín rozhodl až podzim. Od jara panovalo na jihu Moravy velmi suché a tropické počasí a hrozilo, že velká část úrody nedozraje nebo uschne. Paprsky slunce spálily v červenci na jihu Moravy místy až třetinu hroznů. Až v září, pro vinaře na poslední chvíli, několik dní propršelo. Díky dlouhodobým dešťům se omezil růst cukernatosti a vývoj se přenesl do vytváření hmoty a aromatických látek.
Foto: Profimedia