Za příběhem čokolády do Celetné ulice
20.09.2008 08:08
Návštěvníci tam mohou sledovat výrobu čokolády, zakoupit si kakaový prášek, který šňupala kapela Rolling Stones, nebo čokoládovou rtěnku. Zjistí zároveň, jak se mají v kakaové pochoutce vyznat.
"Pocit pochoutky nebyl nikdy hlavní motor pro výrobu čokolády. Před 2600 lety, kdy ji požívali Aztékové, to byl velmi trpký a hořký nápoj. Měl ale stimulující účinky," řekl ředitel muzea Ladislav Provaan. Podle něj jsou milovníci čokolády "čokoholici", kteří jsou na této látce závisí. "Jsou to ale vesměs neškodí lidé," žertoval při dnešním otevření muzea.
Muzeum čokolády se zaměří na osvětu o čokoládě i její výrobu. Mimo historické exhibice obsahuje i praktické ukázky tvorby belgických mistrů. "V muzeu se za pomoci všech smyslů vydáte na cestu časem. Bude to požitek pro vaše oči, nos i chuť," slibují zakladatelé nové pražské atrakce.
Čokoládové šňupání
"Je tady šňupací čokoláda, kakaový prášek ochucený malinami, nebo zázvorem, kterou mistr Dominique Persoone vyrobil pro členy kapely Rolling Stones. Máme také čokoládu na tělo vhodnou pro mazlení, pralinky se sauvignonským vínem a piniovými ořechy, s náplní z wasabi, tedy japonským křenem, nebo s marcipánem, z něhož je cítit tabákový dým," řekla Eva Fajkusová, která sladké pochoutky prodává.
Podle ní je čokoláda výtečná v kombinaci s ovocem, nebo také s kořením. Belgické pralinky pak prý návštěvníky lákají především svou tradicí. Součástí aktivit muzea bude klub přátel muzea. "K čokoládě mám velmi pozitivní vztah. Rád to jím, i když nesmím. Konzumovat ji mohu ve všech stavech," řekl malíř Kristian Kodet, který se zúčastnil otevření muzea.
Návštěvníci si mohou v muzeu, které se inspirovalo tradicí belgických čokolatérů, prohlédnout nádobí, v němž se čokoláda vařila, poučit se o jejím užitku pro lidský organismus, nebo si osvojit i její přípravu. Zjistí třeba, v čem je tajemství vzniku hedvábné čokolády. Znalce čokoládové historie pak prý může potěšit unikátní sbírka obalů na čokoládu.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.