Zápisník labužníka: tematické restaurace
14.01.2010 14:17 Původní zpráva
Tematické restaurace jsou nový módní pojem, který se často objevuje při propagaci nově zakládaných podniků. Mělo by jít o restaurace, u nichž jde především o prostředí a z něho vycházející způsob přípravy jídla i obsluhy. Například londýnské Rainforest Cafe má téma tropického deštného pralesa a interiér tomu odpovídá stejně jako složení jídelního lístku.
U nás je nejznámější zřejmě Pravěk nebo „hrubiánská" hospoda v Dětenicích, novější je pražská restaurace Pod křídlem tmy, kde se jí potmě. Jak to všechno začalo?
Otcem myšlenky byl jistý Texasan jménem David Tallichet, bývalý válečný bombardovací pilot. V roce 1960 otevřel svou první restauraci ve stylu polynéského ostrova. Později dokonce vymyslel restauraci, která evokovala dobu z konce války na francouzském pobřeží: hospoda byla obložena pytli s pískem, jaké se používaly k ochraně proti německému bombardování. V jeho restauraci Proud Bird na letišti v Los Angeles měli hosté u každého stolu sluchátka a mohli poslouchat fiktivní rozhovory z kontrolní věže. Ve vrcholné době kolem roku 1980 měly Tallichetovy restaurace vysoké zisky. Potom však atraktivnost těchto podniků postupně klesala. Například jednou z prvních tematických restaurací byla Planet Hollywood, která se rozrostla v celou síť (byla i v Praze), ale jak známo, po čase ztratila přitažlivost a mnohde zanikla.
Stejně tak zanikly některé restaurace ze sítě Jekyll & Hyde Club, které byly postaveny na bizarní atmosféře Londýna z doby Jacka Rozparovače. Velmi často je totiž úspěch tematické restaurace postaven pouze na výstřelku, na určitém druhu snobství. Typickým příkladem je berlínská restaurace KLO, což znamená „záchod". A skutečně interiér připomíná svým bílým kachlíčkovým obložením toaletu.
V Japonsku šli ještě dále, jí se z porcelánových bidetů. Jestliže je jako hlavní budován pocit z celkové atmosféry, pak bohužel obvykle přichází zkrátka kvalita jídla, která se zdá být v tomto případě až druhořadá. Jsou však samozřejmě i výjimky. Přesto mám raději restaurace s jiným označením: „trendové" (u nás například Degustation) nebo „scéna-restauranty" (SaSaZu).
Foto: Wikipedia, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.