Beroun dokončil přípravu protipovodňových opatření
05.11.2009 08:00
"V současné době jsme ve stádiu, kdy naše úloha téměř končí," uvedl. Město správci toku předává územní rozhodnutí, stavební povolení si už zajišťuje investor. "Byli bychom rádi, kdyby ta stavba byla v příštím roce zahájena, všichni pro to děláme maximum," dodal Besser. Radnice musela některé dotčené pozemky vykoupit či směnit a ne vždy jejich vlastníci reagovali vstřícně. Kvůli části pozemků musela vyřešit i některé formality s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových a Ředitelstvím silnic a dálnic.
ČTĚTE TAKÉ: Beroun chystá výstavbu protipovodňových opatření
Beroun získal miliony na mateřskou školu a lávku
Plánovaná opatření předpokládají vybudování ochranných zdí v kombinaci s mobilním hrazením. "Celý princip vychází z toho, že všechny tyto hráze, ať pevné nebo mobilní, mají ochránit nejvíce potřebné a zároveň nejcennější objekty, které technicky ochránit lze. Někdy byla hledána rovnováha mezi účelností a ekonomikou," poznamenal starosta. Pro město z toho vyplývá povinnost mobilní části hrází správně uskladnit a jednou ročně je zkušebně instalovat. "Budeme na to muset mít vytvořený tým, budeme jednat s Hasičským záchranným sborem, určitě oslovíme podniky v Berouně, aby nám daly k dispozici zámečníky, kteří by to byli schopni namontovat," uvedl Besser.
Za doplnění protipovodňové ochrany města lze podle starosty považovat plánovanou opravu velkého jezu za 30 milionů korun, které se chce zhostit soukromý investor. Město mu za to umožní postavit na tomto místě malou vodní elektrárnu. Takzvaný klapkový jez by měl při menších povodních umět regulovat výšku vodní hladiny.
ČTĚTE TAKÉ: Beroun se blýskne skateparkem za pět milionů
Středočeský kraj postaví dva domovy pro seniory
Investor se nicméně nyní obrátil na radnici s žádostí, aby mu pozemek prodala před zahájením výstavby, nikoli až po kolaudaci. Banka by mu totiž jinak údajně nepůjčila na akci finance. "Protože to pokládáme za velmi důležitou součást celku protipovodňové ochrany města, tak jsme na zastupitelstvu tento prodej schválili," dodal starosta.
Povodně v srpnu 2002 způsobily v Berouně škodu více než 330 milionů korun. Zhruba jednu třetinu částky tvořily škody na městském majetku. Podle povodňového plánu se v oblastech ohrožených povodní v osmnáctitisícovém městě nachází zhruba 1550 objektů.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.