Brněnské grafické bienále nabízí <span>výlety do jiných kultur</span>

Relax
24. 8. 2010 05:03
Brněnská přehlídka se koná pravidelně od roku 1963.
Brněnská přehlídka se koná pravidelně od roku 1963.

Druhou polovinu Mezinárodního bienále grafického designu Brno zpestří národní dny s programem zaměřeným na grafickou tvorbu v různých částech světa. Zájemci se tak mohou v září a v říjnu vypravit například do Japonska, Portugalska, USA, Německa a Francie.

Zajímavostí bude bienálová noc, při které se otevřou hlavní i doprovodné výstavy všem návštěvníkům zdarma, řekla ČTK mluvčí galerie Lenka Vodičková. Bienále Brno, jedna z největších akcí svého druhu, se do druhé poloviny přehouplo v těchto dnech. Národní dny začnou 9. září japonským dnem.


Bienále představí tvorbu Japonska, Portugalska, USA, Německa a Francie.Lidé se mohou těšit na ukázku kaligrafického umění, ochutnávku japonských cukrovinek a pochutin a projekci filmu Akiry Kurosawy. Knihovna Moravské galerie nabízí nahlédnutí do japonských publikací a katalogů o výtvarném umění a kultuře.

"Postupně, v rámci dalších národních bienálových dnů, nabídne knihovna k prolistování také publikace a katalogy portugalské, francouzské, americké, rakouské, německé a britské," uvedla Vodičková. Sérii národních dnů ukončí v rámci Měsíce české a slovenské kulturní vzájemnosti česko-slovenský národní den, který připadá na 24. října, což je také poslední den letošního bienále.

Brněnská bienálová noc se letos uskuteční podruhé a opět nabídne milovníkům současného grafického designu setkání se špičkovou tvorbou po setmění. Zdarma se až do půlnoci otevřou všechny tři hlavní budovy Moravské galerie. "Kromě bienálových výstav čekají návštěvníky také výtvarné dílny, autorská čtení, hudba, tanec a zpěv," uvedla Vodičková. Akce se koná 17. září.

Druhou polovinu bienále grafického designu Brno zpestří národní dny.Brněnská přehlídka se koná pravidelně od roku 1963. Podle představitelů Moravské galerie je nejstarší cyklickou přehlídkou grafického designu na světě a patří k nejvýznamnějším a nejstarším bienále v oboru. Velkou cenu 24. ročníku bienále získal výtvarník Cornel Windlin ze Švýcarska.

Aktuální bienále je věnováno především plakátu, firemní, informační a reklamní grafice. Toto téma se na bienále pravidelně střídá se zaměřením na ilustrace a písmo v knihách, časopisech, novinách a digitálních médiích.

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ