Před stavbou mrakodrapu plynárenského koncernu Gazprom v někdejší ruské metropoli Petrohradu vyvstala nová překážka - verdikt ústavního soudu. Ten při neveřejném jednání dal podle dnešního vydání listu Kommersant za pravdu odpůrkyni stavby, která si stěžovala, že veřejná slyšení ke stavbě se odehrála v režii městských úřadů a dceřiné firmy koncernu, Gazpromněfť, a s umlčováním oponentů.
Chystaná 400 metrů vysoká budova plynárenského gigantu Gazprom vyvolala mezi obyvateli i u Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) vlnu kritiky, odpůrce stavby podpořil také ruský prezident Dmitrij Medveděv. Úřady však přesto daly nedávno spornému projektu zelenou.
Ústavní soud však rozhodl, že městské normy, které úřadům umožnily schválit výšku stavby, se mají uplatňovat v souhrnu se systémem ruského a mezinárodního práva o ochraně kulturního dědictví. "Tímto stanoviskem se nyní mají řídit i soudy obecné jurisdikce, které dosud ve sporech s protivníky mrakodrapu ignorovaly většinu norem vyčíslených ústavním soudem," upozornil Kommersant.
ČTĚTE TAKÉ: Megalomanský petrohradský mrakodrap má zelenouPodle zdrojů listu měl na rozhodování ústavního soudu vliv dopis od UNESCO, který přiměl i prezidenta Medveděva zaujmout ke stavbě stanovisko. Na nadcházejícím zasedání organizace je prý ruská strana ochotna vést s UNESCO o mrakodrapu "seriózní konzultace". A na ústavním soudu mezitím čekají na posouzení další dvě žaloby od odpůrců mrakodrapu.
Dílo ze skla, betonu a oceli má stát 60 miliard rublů (asi 39 miliard Kč). Věž by měla být hotova do konce roku 2012, celý komplex pak o čtyři roky později. Přívrženci stavby hovoří o pokroku a symbolu nového rozkvětu, zatímco odpůrci varují před zničením jedinečného panoramatu historického města.
Foto: www.profimedia.cz