Prahu nejvíc poškodilo metro, říká architekt Lukeš
09.07.2010 09:56
Historickou Prahu podle architekta Zdeňka Lukeše nejvíce poničila stavba metra a jeho těžké vlaky projíždějící tunely škodí památkám stále. Tunel Blanka památky přímo nepoškodil, řekl ČTK architekt. Blanka nevede pod historickými čtvrtěmi jako podzemní dráha.
Dnes už si podle Lukeše málokdo vzpomene na to, co všechno padlo za oběť budování vestibulů stanic metra Muzeum a Můstek. Nejen, že byly u stanice Muzeum poškozeny historické budovy Národního muzea a Státní opery, ale spolu s dalšími demolován unikátní dům architekta Antonína Wiehla (1849 až 1910) s freskami Jakuba Schikanedera (1855 až 1924).
ČTĚTE TAKÉ: Pražané prý dostanou náhradu škod za tunel Blanka
Vestibulu stanice metra Můstek pak padla za oběť takřka celá pravá strana ulice Na Můstku při pohledu z Václavského náměstí. To, co tam dnes stojí, jsou podle Lukeše nové nakašírované domy, které mají připomínat původní zástavbu. "Z dnešního hlediska to bylo strašlivé barbarství," uvedl architekt a historik architektury Lukeš, který patří k nejlepším znalcům pražských architektonických památek.
Bouralo se podle Lukeše hodně. Někde se naštěstí demolovaly stavby, které nebyly architektonicky zajímavé, třeba Dům maďarské kultury, uvedl Lukeš. "Tak tam se zas nic tak hrozného nestalo," poznamenal.
Metro ale bylo přes všechny napáchané škody šetrnější variantou řešení dopravy v centru hlavního města. Nejdřív se totiž měla stavět podpovrchová tramvaj. "To by byla pro Prahu naprostá zhouba, protože by museli na té trase ("C") všechno zbourat," uvedl Lukeš.
Paradoxně tomu podle něj zabránila ruská okupace v srpnu 1968. Rusové totiž chtěli prosadit použití své technologie k ražbě tunelu metra. "Díky tomu se bouralo už jen v okolí stanic, které se dělaly povrchově," dodal.
Trasa metra "C", která je vedena mělce pod povrchem, škodí stavbám v nejbližším okolí podle Lukeše stále. "Těžké vlaky způsobují vibrace a to se přenáší pochopitelně do těch okolních konstrukcí," uvedl. Příkladem je Muzeum hlavního města Prahy, které je před generální rekonstrukcí.
Týká se to i Národního muzea, které je rovněž před rekonstrukcí, a Státní opery, dříve Smetanova divadla. "Takových případů budou desítky," zdůraznil.
V souvislosti se stavbou tunelu Blanka, kterou provázejí propady půdy, k přímému poškození památek podle Lukeše zřejmě nedošlo.
Lukeš, který sám bydlí na Letné, kudy tunel vede, ví, že si tam někteří lidé dali nainstalovat měřicí přístroje, které ale zaznamenaly posuny řádově jen v milimetrech. "Občas asi upadne někde nějaký kus římsy, proto tam dělají takové ty dřevěné přístřešky nad chodníky, ale že by se tam odehrálo něco závažnějšího, tak o tom jsem neslyšel," uzavřel architekt.
Foto: ČTK, Lucie Pařízková, Robert Zlatohlávek, Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.