
Starší fotografie podle něj pocházejí z doby, kdy pro mnichovské Dokumentační centrum pro kulturní památky v německy osídlených oblastech Čech, Moravy a Slezska mapoval významné stavby i lidovou architekturu Jablonecka. Výstava ukazuje, jak se v některých případech podařilo stavbám vrátit zašlou krásu, má ale i příklady toho, jak snaha ušetřit nebo být moderní může domy znehodnotit. Snímky zachycují stavby, po kterých dnes už není ani památky, všímají si také drobných vylepšení, třeba jen lepšího pořádku nebo květin na oknech. "Žádnou z proměn nekomentuji, a to zcela záměrně," podotkl Klein.
Klein pochází se Sudet a jeho aktivity sledují sblížení Čechů s Němci. V galerii Porozumění vystavuje popáté. Dříve v ní představil kulturní památky a lidovou architekturu Jablonecka, skvosty jablonecké secesní architektury, vliv mnichovských architektů v českých zemích nebo osud kokonínské kaple. Jeho expozice měli možnost zhlédnout i Němci a Rakušané.
Dům česko-německého porozumění, v němž galerie sídlí, prošel také v posledních 15 letech velkou přeměnou. Hrázděné stavbě hrozila demolice, ale pomocí soukromých sbírek se ji podařilo zachránit. Nyní tam sídlí výstavy a společenské akce s česko-německou tematikou. Činnost domu podporuje německé velvyslanectví a bavorská sudetoněmecká nadace. Kleinova výstava potrvá do 10. října.
Foto: Lukáš Vrobel