<span>Za českým kubismem</span> do Vídně

Relax
30. 6. 2009 12:12
Kubistická vila v Praze od Josefa Chochola.
Kubistická vila v Praze od Josefa Chochola.
Kubistická vila v Praze od Josefa Chochola.Ve Vídni dnes začíná výstava českého kubismu, která se koná v secesní budově muzea poštovní spořitelny Wagner:Werk. Do 29. srpna se tu budou moci návštěvníci seznámit s nábytkem i architekturou českých kubistů. Muzeum o tom informovalo na svých internetových stránkách. Podle agentury APA bude český kubistický nábytek v Rakousku k vidění vůbec poprvé.    

Výstava s názvem "cubiCZmus! Dekonstrukce moderny v Praze" představí práce Pavla Janáka, Josefa Gočára a dalších osobností. Vystavené exponáty pocházejí ze sbírek pražského Uměleckoprůmyslového muzea. Podle autorů výstavy pro představení českého kubismu neexistuje snad vhodnější prostředí než secesní budova vídeňské poštovní spořitelny. Prostor totiž přímo vybízí ke konfrontaci s hranatými výtvory českých tvůrců.    

Muzeum na stránkách uvedlo, že čeští kubisté rezignovali na funkčnost a účelnost. Jejich cílem byla nová forma, která odpovídala jejich filozofii. Nábytek rozložili na stavební díly a vytvořili tvary, které odporovaly statice. Šikmé a nakloněné části se musely vyztužit, aby unesly váhu objemných dílů, napsali autoři výstavy.    

Expozici si je možné prohlédnout od pondělí do pátku vždy od 9:00 do 17:00, v sobotu pak od 10:00 do 17:00. V neděli bude zavřená. Vstupné stojí pět eur (asi 130 korun). Děti, senioři, studenti a skupiny platí za lístek 3,5 eura (asi 90 korun).

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ