Zásady pro osvětlení interiéru
14.05.2009 13:18 Původní zpráva
Přirozené osvětlení interiéru okny musí být doplněno také umělým osvětlením ve formě svítidel. Dodržením určitých zásad při plánu a instalaci můžete získat efektivní, ekonomické, hygienické a navíc příjemné osvětlení vašeho interiéru.
Ingredience, ze kterých můžete vařit:
- celkové stropní osvětlení
- doplňkové osvětlení
- dekorativní osvětlení
První zásadou pro osvětlení interiéru je, aby přirozené světlo vtažené do prostoru bylo maximálně využito a aby okna měla efektivní zastínění. Umělé interiérové světlo by mělo respektovat specifické požadavky jednotlivých místností a jejich funkčních zón a to z hygienického i estetického hlediska.
Intenzita světla nesmí být příliš silná ani slabá, aby zbytečně neunavovala zrak. Doplňující se umělé světelné zdroje by měly tvořit jen mírné světelné kontrasty. Umístění a výběr vhodných světelných zdrojů je dobré konzultovat s odborníkem, kvalitní světelné studio vám dokonce připraví projekt, kde budou vhodně navržené kombinace různých světelných zdrojů a typů svítidel.
Hra světel v předsíniPrvním prostorem interiéru je předsín. V ní umístíme jednolité stropní osvětlení, které umožní bezpečnou orientaci při vstupu, pohybu i manipulaci s úložnými prostory. Vhodná jsou stropní přisazená svítidla, nastavitelné reflektory nebo zapuštěná svítidla. Dobré orientaci poslouží také nástěnná svítidla, která jsou zároveň dekorativní. Nasvícením stěn zvýšíme plasticitu prostoru, což u většinou úzkých předsíňových chodeb může znamenat zajímavý optický efekt.
Noční pohyb předsíní ale i schodištěm bude bezpečnější s integrovanými svítidly, která se umisťují na stěny nízko nad úrovní podlahy. Světelným zdrojem bývají energeticky nenáročné LED diody.
Svítidla v koupelně musí být voděodolná, speciálně upravená pro mokré zóny. Mají vyšší krytí elektrického vybavení. Pro vestavná stropní svítidla stačí krytí IP43. Přisazená svítidla musí mít krytí vyšší, IP 55 a víc. Nasvícení koupelny plánujeme v několika rovinách - stropní svítidla pro plošné a rovnoměrné osvětlení, svítidlo nad vanu a sprchový kout, svítidla podél zrcadel, případně další svítidla pro úložné prostory.
Zrcadlům sluší podélná světlaSvítidla k zrcadlům vybíráme podélná a umisťujeme po stranách zrcadel a nejlépe také nad ně. Vyvarovat bychom se měli bodových svítidel s reflektorovými světelnými zdroji, která tvoří ostré stíny v obličeji.
V kuchyni se rovněž kombinuje více světelných zdrojů. Na stropě je to hlavní zdroj, který pojme celý prostor. Nad pracovní plochu se instaluje nejlépe řada zářivkových trubic, které vytvoří jednolité světlo.
Kuchyně, podobně jako předsíň je místem, kde se vyplatí ekonomické, tzv. úsporné zářivkové zdroje. Nejnovější zářivková svítidla s elektronickými předřadníky mají životnost až kolem 12 000 provozních hodin, rychlý start bez blikání a samozřejmě možnost regulace intenzity světla. Mají nižší produkci tepla než žárovkové zdroje a přibližně 4x nižší spotřebu elektrické energie. Plošné osvětlení zářivek navíc potlačuje stíny, které jsou nežádoucí u běžných pracovních činností.
Při výběru světelných zdrojů je dobré se zajímat i o teplotu světla, kterou vydávají. Denní bílá má teplotu chromatičnosti, tedy barvy světla, mezi 5400-6000 Kelvinů, bílá 4000 Kelvinů a teple bílá 3000 Kelvinů.
Konec nočnímu tápání ložnicíLožnice se rovněž neobejde bez celkového osvětlení, které zaručí bezpečnou orientaci a pohyb v prostoru. Doplňují ho noční lampičky s úzkým, dobře směrovatelným kuželem světla. Ty se mohou instalovat poblíž záhlaví na stěně nebo jako mobilní na noční stolek.
I dětský pokoj by měl být nasvícen centrálním svítidlem a několika dalšími doplňkovými svítidly. Směrově nastavitelná svítidla by měla být na pracovním stole a u postele. Pokud je dítě bojácné a potřebuje při usínání malé světlo, můžete na zeď instalovat vhodnou noční lampičku. Intenzita osvětlení v pracovně by se měla pohybovat v rozmezí 150 až 500 lx, přitom hodnota 300 lx přibližně odpovídá žárovce s příkonem 60W nebo 15W kompaktní zářivce ve vzdálenosti 50 - 60 cm od stolní desky a to s příspěvkem všeobecného osvětlení. Vhodné je lineární nebo plošné osvětlení, které tvoří minimum kontrastů.
Svítidla by měla být zároveň instalována tak, aby nedocházelo k odleskům na pracovní desce a monitoru počítače. Hlavním zdrojem světla u pracovního stolu by měla být stolní lampa s flexibilním ramenem, které lze nastavit do optimální polohy. Světelný tok by měl rovnoměrně nasvítit celou plochu stolu.
Rozděl a osvětliVýhodou nasvícení místnosti několika zdroji je její dostatečně pokrytí a zároveň optické rozčlenění. Výhoda tohoto principu je zvláště patrná u obývacích pokojů, kde se prostor přirozeně rozpadá na několik koutků se specifickou charakteristikou. Svítidla tak plní nejen funkci nezbytného osvětlení, ale zároveň mají dekorativní charakter.
Dekorativnost může spočívat v samotném tvaru svítidel nebo ve způsobu nasvícení. Použijeme-li jednoduché lineární tvary a zapuštěné instalace, podpoříme plasticitu prostoru, aniž bychom upozorňovali na samotná svítidla. Zvolíme-li výrazný, zajímavý, originální tvar svítidla, věnujeme mu dostatečný prostor k tomu, aby mohlo vyniknout a dodat tak interiéru potřebnou atmosféru.
Dobře rozvržené osvětlení v obývacím pokoji může výrazně zvýšit kvalitu jeho užívání. Mělo by dostatečně pokrýt prostor a to kompaktním jednolitým světlem. Každá z instalací stropních svítidel má jinou charakteristiku. Zapuštěná svítidla v ploše stropu dávají sice plošné nasvícení, ale strop zůstane nenasvícen, takže vznikne dojem jeho snížené výšky.
Ideální kousek do obýváku? Skleněný lustrInstalace reflektorů směrově nastavitelných do prostoru i na strop zajistí efekt větší plastičnosti, může se však stát, že některá místa nebudou dostatečně osvětlena. Pravděpodobně ideální možností je použití celoskleněných lustrů, která rovnoměrně rozptylují světlo ze zdroje a pokrývají celý prostor včetně stropu. Použitím lustru však dáváme prostoru designový akcent.
Všechny prostory obývacího pokoje, kde se čte, jí a diskutuje musí zaplavit dostatek světla. Stropní svítidlo lze proto doplnit řadou dalších pevně instalovaných i mobilních svítidel. Mohou sloužit k nasvícení stěn i obrazů, plastik a dalších dekorací.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.