Znojemský pivovar má být kulturní památkou

Relax
10. 9. 2010 07:04
Budova pivovaru va Znojmě.
Budova pivovaru va Znojmě.

Národní památkový ústav chce prohlásit za kulturní památku soubor staveb areálu někdejšího znojemského pivovaru. Návrh nyní posuzuje ministerstvo kultury. ČTK to potvrdil mluvčí NPÚ v Brně Zdeněk Musil.

V areálu Hostanu se pivo vařilo od roku 1720. Výrobu ukončil jeho vlastník společnost Heineken v loňském roce a přesunul ji definitivně do Brna. Areál má koupit město.Podle něj se jedná o jednu z nejvýznamnějších průmyslových památek na jižní Moravě. Návrh na prohlášení vybraných budov areálu vypracovali specialisté z NPÚ v Ostravě.

Návrh se týká administrativní budovy, sladovny a objektu varny se stáčírnou, kde bylo i technologické zázemí pivovaru. Podle odborníků je velice cenné i vybavení některých budov. Zejména se jedná o technické zařízení varny, které bylo vyrobeno v 30. letech minulého století v závodě Škoda.
   
Znojemský pivovar je také jednou z dominant města. Stojí hned vedle hradu poblíž unikátní rotundy svaté Kateřiny. "Tvoří výrazné a charakteristické panorama, které je potřeba respektovat," řekl odborný garant za NPÚ v Brně Jan Kozdas. Jeden z objektů je podle něj barokního původu a je vyznačen jako objekt památkového zájmu v plánu městské památkové rezervace.
   
Město s Heinekenem kvůli koupi areálu uzavřelo dvě smlouvy. Podle první z nich má do konce října zaplatit 26 milionů korun. "Druhá smlouva je o budoucí spolupráci Znojma a Heinekenu při dalším společném rozvoji areálu. Heineken se mimo jiné zavázal darovat městu při podpisu smlouvy 100.000 korun a do budoucna je ochoten tento objem navýšit, a podílet se tak na dalším developerském rozvoji areálu," řekla mluvčí Znojma Denisa Šipošová.
   
Město má zatím první obecný urbanisticko-architektonický průzkum areálu. Průzkum se dopracovává do konkrétnější studie využitelnosti. Budoucnost bude také závislá právě na výsledku řízení o prohlášení kulturní památkou. Heineken nechal v areálu i technologie, včetně historicky cenného vybavení varny. Na kotle podle Šipošové bude zřízeno věcné břemeno. O jejich dalším osudu se rozhodne až po výsledku řízení u ministerstva kultury.
   
Zachování areálu i případné vyhlášení kulturní památkou vítají odborníci na pivovarskou historii. Podle provozovatele serveru www.pivovary.info Marka Kodedy je vaření piva ve Znojmě doloženo od 13. století. Z doby Karla IV. se dochovala takzvaná Losunková kniha, která vyjmenovává domy i měšťany s právem vařit ve Znojmě pivo, mezi nimi i sládka Hostana. Až v roce 1720 areál získalo město a vystavělo tam svůj pivovar.
   
Ve vedení pivovaru zpočátku stáli podle Kodedy sami právovárečníci. Zanedbaný pivovar v roce 1860 zakoupil Tomáš Maural za 50.000 zlatých. Rodina Mauralů svůj pivovar zcela přestavěla, rozšířila a ještě do konce 19.století z něj vytvořila moderní, technicky dobře vybavený podnik.
   
V roce 1947 byl znojemský pivovar znárodněn a stal se součástí uskupení Jihomoravské pivovary, což platilo do roku 1993, kdy pivovar koupila společnost Hostan. V roce 1999 výstav provozu dosáhl 191.843 hektolitrů. Starobrno, jehož majitelem byla tehdy rakouská firma BBAG, v roce 2001 odkoupilo podíly, které v Hostanu vlastnila skupina devíti podnikatelů. V dubnu 2008 byla místní desítka již vařena i stáčena do sudů v Brně.

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ