Německo má různá lákadla. Staré památky, Alpy, jeden z největších evropských přístavů, veřejnosti přístupnou severní smyčku závodního okruhu Nürburgring. Ať už je Německo vaší cílovou destinací nebo jím jen projíždíte, mohly by se vám hodit následující informace.
Stejně jako Rakousko je v létě Německo pro většinu Čechů a Moravanů spíše oblíbenou tranzitní zemí na cestě do teplejších krajů. Sousedící země má hustou dálniční síť, na jejíž většině není omezena rychlost, jen doporučena. Za použití dálnic se tu navíc nic neplatí. Nejoblíbenějším a nejrychlejším vstupem do Německa je dálniční přechod Rozvadov, kde již zdržení nehrozí. Hraniční kontroly jsou minulostí. Rizikové mohou být spíše dálniční zácpy v okolí velkých německých měst.
Palivo je o něco dražší
V Německu je palivo o trochu dražší než v Česku. V červnu se průměrná cena za litr Naturalu 95 pohybovala kolem 1,33 eura (v přepočtu 34,58 Kč), za litr nafty u německých čerpacích stanic necháte 1,08 eura (28,08 koruny). Povolené rychlosti na okresních silnicích a v obci činí 100 a 50 km/h, automobily táhnoucí přívěs smějí mimo obec jet rychlostí do 80 km/h. Přestupky v Německu policisté trestají tvrdě. V únoru se prudce zvýšily některé pokuty, například za překročení rychlosti po vás mohou němečtí policisté vyžadovat až 680 eur. V Německu je povolen alkohol v krvi do množství 0,5 promile, na mládež do 21 let věku se žádná tolerance nevztahuje. Svítit se přes den nemusí, jen v tunelech.
Zastavující autobusy nepředjíždějte
Německá pravidla silničního provozu mohou přichystat několik překvapení. V Německu je zakázáno předjíždět autobus, který přijíždí na zastávku a dává přitom znamení o změně směru jízdy, tzv. bliká. Až zastaví, lze jej předjet jen rychlostí chůze. Přestupkem může být i příliš pomalá jízda. Velmi pomalu jedoucí vozidla mají povinnost umožnit předjetí rychlejším účastníkům provozu zpomalením nebo zastavením na vhodném místě.
ČTĚTE TAKÉ: Autem na Slovensko. Jakým nástrahám se vyhnout?
Autem do Rakouska. Na co je třeba myslet?
V centrech vybraných šestatřiceti německých měst platí omezení vjezdu automobilů, nesplňujících novější emisní normy. Vozidla musejí být vybavena takzvanou „ekologickou plaketou", kterou lze pořídit na německých stanicích měření emisí a technického stavu vozidel nebo v některých autoservisech za ceny od 5 do 10 eur. Nálepek jsou tři druhy (zelená, žlutá, červená) podle emisních tříd. Pokud nálepku nemáte, nevjíždějte za čtvercovou značku s nápisem Umwelt zone.
Foto: archiv