Brýle na mouchy, zámky na zloděje
09.04.2008 08:00 Původní zpráva
Vhodná výbava zpříjemňuje cyklistické zážitky a chrání zdraví. Ať najedete na kole za rok tisíce kilometrů nebo na něm strávíte pět víkendových vyjížděk s přáteli za celou sezonu, je několik věcí, bez nichž není radno opouštět domov.
Přilba
Lékařské statistiky mluví jasnými čísly - několik desítek procent trvalých následků po nehodě na kole by neexistovalo, kdyby na hlavě nechyběla přilba. Zákon ukládá její používání do osmnácti let, dospělí by měli mít dostatek rozumu sami.
Při výběru doporučujeme hledat modely vyrobené technologií In-mold, kdy je skořepina pevně spojena s polystyrénovým skeletem. Takové přilby jsou odolnější vůči nárazu (lépe jej rozloží na větší plochu) a bezpečnější. Jejich cena začíná zhruba na 700 korunách.
Dražší helmy jsou především lehčí a lépe odvětrané, tedy pohodlnější a vhodné, pokud na kole trávíte více času. Pro současné zachování pevnosti u nich najdete zajímavé technologie, jako je specifické rozmístění a tvar průduchů či vnitřní výztuhy z nylonu, karbonu a kovu.
Brýle
Mimo ochranu před UV zářením znamenají také obranu před mechanickým poškozením oka (nejen kamínkem či větví, nebezpečný může být i hmyz), což je pro rychle se pohybujícího cyklistu důležité. Sportovní brýle jsou konstruovány tak, aby jejich tvar zamezil zamlžování zorníků a zaručil stabilitu na obličeji.
Velmi praktické jsou modely s výměnnými skly. V setu zakoupíte nejčastěji tři kusy (respektive páry) - čiré, tmavé a rozjasňující. Výměna zorníků je velmi snadná, za jedny peníze tak máte brýle do všech podmínek. Cena od 600 korun. Jako „tři v jednom" lze označit brýle s takzvanými fotochromatickými zorníky - u nich dochází k automatické korekci propustnosti světla v závislosti na světelných podmínkách. Cena je však vyšší, jen výjimečně je pořídíte levněji než za 1500 Kč.
Rukavice
Více komfortu díky například gelovým polštářkům všitým do dlaňové partie či froté dílu na svršku pro otírání potu, více bezpečí díky protiskluzové úpravě prstů a dlaně, ale i ochranu před poraněním při pádu nabízejí cyklistické rukavice za investici od 200 korun. Čím kvalitnější, s o to propracovanějším střihem. lepšími materiály (a třeba i poutky pro snazší stažení z ruky) a tedy životností lze počítat.
Rezervní duše, pumpa a základní nářadí
Technický problém daleko od domova a kdesi mimo civilizaci, kam jste si odjeli vyčistit hlavu, udělá z hezkého výletu nervy drásající pochoďák.
Obrana je přitom tak jednoduchá: přibalit náhradní duši odpovídajícího rozměru (pro krosová, silniční nebo horská kola cena od 60 korun), lepení (nikde není psáno, že defekt bude jen jeden, cena sady od 20 korun), „montpáky" pro demontáž pláště (od 20 korun za kus) a minihustilku (od 100 korun).
Důležitý je i multiklíč (sada základního nářadí v kompaktním balení, cena od 200 korun), jemuž nechybí nýtovač na řetěz. A kam s tím vším? Přímo se nabízejí podsedlové brašničky či brašny do rámu (od 150 korun).
Zámek
Abyste našli kolo i po obědě v restauraci u cyklotrasy, nezapomeňte na zámek. Spirálová provedení jsou osvědčenou klasikou, tenká lanka na samonavíjecím mechanismu kompaktní a vždy při ruce, takže se smíříte s menší odolností, naopak U-verze z pancéřové oceli vydrží hodně, jsou však málo skladné a těžké.
Osvětlení
Jeden nikdy neví, zda se stihne z odpolední vyjížďky vrátit včas. Malé blikačky (červená dozadu a bílá dopředu) zaručí, že cyklista je i za soumraku dobře vidět. Nezaberou příliš místa, na kole nepřekáží, nic neváží a cena je také přijatelná: již od 200 Kč za pár. Pomoci ale mohou i reflexní samolepky.
Co se hodí i svátečním jezdcům? Funkční spodní triko
Pokud na bicyklu vyjíždíte na výlet opravdu zřídka, řekněme pouze v létě a jednou, maximálně dvakrát za měsíc, nemá smysl, aby vaše skříň přetékala vybavením. Mimo základní výbavu jsou to tři věci, které mohou vaše výlety zpříjemnit.
Takzvané funkční spodní prádlo ze syntetického materiálu umí transportovat pot od pokožky na svůj povrch, případně do dalších vrstev oblečení. V praxi to znamená, že se budete cítit nejen komfortněji, ale také se již nebudete muset tolik obávat prochlazení při každém zastavení. Triko s krátkým rukávem lze pořídit od 500 korun. Lepší ochranu před větrem a obdobné funkční vlastnosti dokáže nabídnout cyklistický dres.
Kalhoty
Cyklistické kalhoty mají jednu velkou přednost - antibakteriální vložku, jinak též pohodlný polštář všitý uvnitř, který zpříjemní jízdu na kole, dodá jí komfort. Elastické provedení kalhot je nejpraktičtější, nejlépe odvádí pot, nepřekáží při šlapání, skvěle sedí. Pokud vám ale vadí těsné obepnutí esteticky, můžete zvolit volné cyklistické kalhoty, které mají uvnitř schovány elastické kalhoty s vložkou - funkčnost je výborná, vzhled civilní. Vnitřní kalhoty lze často vyjmout a vnější použít i v civilu. Ženy mohou obléci také cyklistickou sukénku s vnitřními kalhotami. Cena od 1000 korun.
Lehká větrovka
Změna počasí může přijít stejně dobře v dubnu jako v červenci, lehká větrovka navíc najde uplatnění při jakékoli jiné aktivitě. Současným trendem v cyklistice je zaměření na maximální skladnost a minimální hmotnost. Plně funkční větrovku lze složit do balíčku velikosti menšího jablka, váží i pod 50 gramů. Cena solidní větrovky začíná na 1000 Kč.
Pro častější jízdy
Sotva slunce prohřeje vzduch a příroda vymění bílý a hnědý kabát za zelený, není víkendu, abyste neseděli na kole? Je zřejmé, že bicykl vás oslovil, získal si vaši přízeň. Takto intenzivní vztah žádá o trochu více, co se vybavení týká - samozřejmě pro vaše nerušené chvilky v sedle.
Cyklistické tretry
V porovnání s běžnou civilní obuví či teniskami disponují tužší podrážkou. Tlak od pedálu tak je rozkládán na větší plochu, jízda komfortnější a při delším trvání prostá nepříjemných bolestí. Tretry lze používat na běžné rámečkové pedály, pro modely s nášlapným mechanismem jsou nezbytné.
Ne vždy pro ně platí, že čím dražší, tím lepší. Zatímco turistická obuv počítá i s chůzí a je velmi komfortní, závodní verze myslí především na výkon - extrémně tuhá podrážka chůzi takřka neumožňuje. Dražší modely jsou lehčí, tužší, vybavené důmyslnějšími mechanismy zapínání (vedle suchých zipů a přezek najdete i otočné kolečko systému BOA - nohu stahuje jím napínané lanko). Podrážky základních modelů bývají nylonové, směrem výše je častější karbon, ale i třeba titan či magnezium, u podešve pak u nejdražších verzí najdete překvapivě i dřevo. Cena treter se pohybuje v širokém rozmezí od 1200 po 10 000 korun.
Nášlapné pedály
Někdo se jich bojí, jiný na ně nedá dopustit. Nášlapný mechanismus pevně spojující tretru s pedálem provázejí doslova mýty: netrefím se, nenašlápnu, neuvolním nohu v kritickém okamžiku, je to nebezpečné. Opak je pravdou.
Našlápnutí zarážky do mechanismu se rychle zautomatizuje, pro uvolnění nohy stačí pohyb do strany. K tomu tyto pedály nabízejí jistotu, že noha například po projetí výmolu nečekaně nesjede z pedálu. Cena začíná na hodnotě nižší než 1000 korunách.
Pokud odpor k tomuto systému přetrvává, nabízí se alespoň varianta platformových pedálů - nemají nášlapný mechanismus, jsou však robustnější, styčná plocha s podrážkou je větší, jsou vybaveny takzvanými piny eliminujícími sklouznutí nohy.
Návleky, další oblečení
Častější výlety na kole znamenají také pohyb v různých podmínkách. V šatníku by tak vedle základní výbavy neměly chybět například elastické zateplené návleky na ruce a nohy. Ty spolu s kraťasy, dresem a větrovkou či vestou vytvoří ošacení variabilní do teplot od studeného jara přes horké léto po větrný podzim. Dres od 500 Kč, krátké kalhoty taktéž, návleky od 300 korun za pár (ruce, nohy, kolena).
Autor je šéfredaktorem časopisu Velo.
Foto: Velo
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.