Budovu ministerstva dopravy, která sloužila v minulém režimu jako sídlo komunistické strany, si budou moci v sobotu prohlédnout zájemci při Dni otevřených dveří. Vstoupit bude možné i do prostor bývalého bytu generálního tajemníka ÚV KSČ a prezidenta Gustáva Husáka.
Reprezentativní budova na vltavském nábřeží, která je dnes kulturní památkou, vznikla podle projektu architekta Antonína Engela, mimo jiné autora budov vodárny v Podolí či generálního štábu na dejvickém Vítězném náměstí. Dokončena byla v roce 1932.
Návštěvníci si budou moci v sobotu prohlédnout foyer budovy, místnosti ministra dopravy - pracovnu, salonek, reprezentační i poradní místnost, jednací prostory, obrazovou chodbu s portréty jednotlivých ministrů i prostory bývalého bytu Gustáva Husáka. Uvidí podzemní kryt, který byl vybudován v 60. letech minulého století. Mohou si prohlédnout historické plány budovy nebo výstavu fotografií z povodní.
Orli i okřídlená kola
Ve 20. letech rozhodla československá vláda postavit na vltavském nábřeží v Praze tři reprezentativní budovy. Jednu z nich určila za sídlo ministerstva železnic, které tehdy úřadovalo na sedmi adresách. Podle Engelova projektu během let 1927 až 1932 vyrostla monumentální neoklasicistní stavba s šestipatrovým středem a třípatrovými křídly.O sochařskou výzdobu se postarali Josef Mařatka, Josef Pekárek a Ladislav Kofránek. Z ulice upoutají především plastiky orlů a okřídlená kola, vnitřní prostory poskytly uplatnění pro mramor a nejrůznější ozdobné prvky. První republika na železničním ministerstvu nešetřila, původní rozpočet se navyšoval a vláda byla obviňována z mrhání veřejnými prostředky.
Stavba ale byla úspěšně dokončena a sloužila ministerstvu železnic. Kromě jiné výbavy měla budova i páternostery, jak bylo tehdy zvykem, dodnes slouží tři. V letech 1960 až 1990 byla sídlem ústředního výboru KSČ, po revoluci se ministerstvo železnic přejmenovalo na ministerstvo dopravy a budovu sdílí s generálním ředitelstvím Českých drah.