Za památkami
České hrady a zámky lákají i v únoru
16.02.2013 09:40
Hrad v Nových Hradech se stal další opevněnou památkou, která otevírá své brány i mimo hlavní turistickou sezonu. Dosud zimní prohlídky návštěvníkům na jihu Čech nabízel hrad Rožmberk, zámek Hluboká a Hradní muzeum v Českém Krumlově. Ve středních Čechách své brány v únoru otevřel Karlštejn a návštěvníky láká i Křivoklát nebo zámek v Mníšku pod Brdy.
Zimní prohlídková trasa v Nových Hradech na Českobudějovicku nabízí byt panského úředníka a jako bonus nejzajímavější prostory první prohlídkové trasy - Buquoyský archiv a knihovnu s výstavou novohradského skla, včetně unikátního hyalitu. Součástí okruhu jsou také dřevěné pavlače, z nichž je vidět nejen na hradní nádvoří, ale i na celé město. Místnosti, jejichž prohlídka trvá asi 45 minut, jsou temperovány.
Už třetí zimní sezonu mohou návštěvníci zavítat na hrad Rožmberk na Českokrumlovsku. I tam mohou nahlédnout do soukromí šlechtického rodu Buquoyů. Kolem poloviny 19. století nechal Jan Jindřich Buquoy upravit pokoje ve druhém patře hradu k obytným účelům. Díky nedávné nákladné rekonstrukci jsou v zimě zpřístupněny jídelna, salon, herna a pracovna. Součástí prohlídkové trasy je i výstup na Anglickou věž.
Zimní prohlídky na zámku Hluboká lákají návštěvníky pátým rokem. Lidé mohou zavítat do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství - Schwarzenbergů. Bohatá výzdoba místností představuje kolekci loveckých zbraní, trofejí, ale také porcelánu, grafických listů nebo tapiserií. Poslední majitel Adolf Schwarzenberg obýval své pokoje až do roku 1939, kdy emigroval s manželkou Hildou před nacisty do zámoří.
Od ledna 2011 je v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence na druhém zámeckém nádvoří otevřen ojedinělý typ muzea, které funguje celoročně. Má charakter historické muzejní instalace 19. století. Součástí expozice je byt a kancelář ředitele schwarzenberského panství, zbrojnice, mincovna, klenotnice s ojedinělými církevními památkami ale také kinematograf. Za příznivého počasí je možné spojit návštěvu s výstupem na věž
V Čechách
Podobně jsou mimo hlavní sezónu otevřeny i některé hrady a zámky ve středních Čechách; Karlštejn, Křivoklát a zámek v Mníšku pod Brdy. Právě zámek nabízí program především pro rodiny s dětmi, které mohou absolvovat pohádkovou prohlídku se zázračnými bytostmi pátrat po českých pohádkách na zámku ukrytých. Na tyto prohlídky, stejně jako na prohlídky ve všední dny je nutné se předem objednat na čísle 318 590 261. O víkendu je možné navštívit zámek bez objednání v čase 11.10 až 15.50.
Karlštejn je v únoru nově otevřen o víkendech od 10 do 15 hodin a návštěvníci mohou absolvovat první okruh soukromými a reprezentačními prostorami Karla IV zahrnující Císařský palác a spodní podlaží Mariánské věže s vybavením ze 14. až 19. století. Přístupná je i Studniční věž s 78 metrů hlubokou studnou.
Hrad Křivoklát můžete v únoru navštívit v sobotu od 10 do 15 hodin s prohlídkami od 12 a od 14 hodin. Otevřen je první okruh Gotické paláce procházející většinu interiérů horního hradu, hradní kapli, sklepení i hladomornu. Okruh představuje rozmanité slohy hradu od románského slohu až po pozdní Vladislavskou gotiku.
Na Liberecku je otevřen zámek Sychrov, prohlídky se konají několikrát denně v 10.30, 11.30,13.00 a 14.00, přičemž příchozí mohou spatřit zámeckou kapli, královské apartmá s orientálním salonem či knihovnu s více než 7 tisíci svazků.
Na Moravě
V Brně můžete v únoru zavítat na Špilberk, který nabízí několik možností, včetně několika expozic otevřených od středy do neděle v čase 9 až 17 hodin. Jednotlivé expozice přibližují například obecnou historii a vývoj hradu či Špilberk jako nechvalně proslulé vězení Habsburské monarchie. K vidění jsou rovněž kasematy jako ukázka pevnostního stavitelství z josefínské doby. Kasematy jsou otevřeny od 9 do 17 hodin každý den kromě pondělí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.