V Deštné na Jindřichohradecku se dnes otevřelo první letecké muzeum na jihu Čech. Expozice připomíná osudy československých letců, kteří bojovali za druhé světové války, a mapuje rozvoj civilní i vojenské aviatiky především na jihu Čech. Na jeho vzniku se podíleli členové jindřichohradeckého Klubu historie letectví a město Deštná.
Oficiálního otevření se zúčastnilo několik stovek lidí. Prvními návštěvníky byli poslední žijící váleční aviatici, kteří na jih Čech zamířili na jubilejní 15. setkání československých válečných pilotů. Informoval manažer projektu Aleš Hazuka.
"Expozice v bývalém kině představuje řadu legend našeho letectví, ale také některé opomíjené Jihočechy, kteří v letectví dosáhli mimořádných úspěchů," uvedl předseda klubu Vladislav Burian.
Pietní místnost připomíná české letce
Výstavní sály se dělí na dvě části. Ve vstupní hale je kopie protiletadlového krytu, navazující pietní místnost připomíná jména a životní příběhy všech zesnulých československých válečných letců. "Místnosti vévodí obří snímek britského válečného hřbitova v Brookwoodu, kde jsou pochovány desítky československých válečných letců," upřesnil místopředseda klubu Vladimír Vondrka. Pod fotografií je československý válečný náhrobek, kolem kterého je rozmístěna prsť z hrobů letců.
Základ další části expozice tvoří sbírky klubu, ale také dary či zápůjčky. Návštěvníci mají možnost vidět i řadu unikátů, například část letounu Messerschmitt Me-109 z Českobudějovicka nebo trosky B-24 Liberatoru PP-Y, v němž 1. ledna 1945 zahynula osmičlenná československá osádka 311. bombardovací perutě na ostrově Hoy na severu Skotska. Rozlehlý bývalý kinosál je věnovaný československému sportovnímu i armádnímu letectví a vojenským tradicím Jindřichova Hradce. V projekčním sále pro 60 lidí se budou promítat historické i současné filmy s leteckou tematikou.
Vítá se pomoc návštěvníků
"Expozici budeme postupně doplňovat. Spoléháme také na některé návštěvníky a věřím, že nás budou kontaktovat a předměty nám na nějakou dobu zapůjčí. Bezesporu uvažujeme i o koupi dalších exponátů. Snažíme se získat například maketu spitfiru," přiblížil další rozvoj muzea člen Klubu historie letectví Jiří Růžička.
Celkové náklady na vybudování bezbariérového muzea vyšly na více než 1,3 milionu korun. "Z rozpočtu jsme dali téměř 800 tisíc korun, kromě opravy budovy musíme objekt zabezpečit, zajistit nové odvětrávání a opravit topení," uvedla starostka Deštné Vilma Szutová. Půl milionem korun přispěl kraj. "Letecké muzeum v Deštné tak, jak je koncipováno, má nadregionální význam. Lze tedy očekávat, že přiláká řadu zájemců a přispěje tak k dalšímu rozvoji cestovního ruchu v této části našeho kraje," řekl hejtman Jan Zahradník.
Muzeum bude otevřené od úterý do neděle od 09.30 do 17 hodin, vstupné je 50 a 20 korun.
Ilustrační foto: archiv