Údolí meruňkových květů, i tak lze nazvat území bývalého knížecího státu Hunza, který přežil 900 let, než ho v roce 1974 zrušil generál Zia-ul Haq. Dnes patří jedno z nejkrásnějších míst v Pákistánu do Severních území (Northern Areas).
Jeho hlavním městem je Karimabád, kdysi Baltit. Tento název dnes připomíná stejnojmenná pevnost stojící nad městem. Sídlili v ní kdysi panovníci Hunzy a v islámábádských salonech můžete při troše štěstí potkat i jejich hrdého dědice. Pevnost slouží jako muzeum s množstvím vzácných dobových textilií, vybavením kuchyně i obytných místností.
Její architektura je vzácnou ukázkou horských paláců s prvky mughalského stylu. Na uvítanou vám na rameni přistane špetka mouky, znak pohostinnosti. V malé restauraci můžete i povečeřet za doprovodu místní hudby a nechybí ani tanec. Muž v dlouhém plášti si zpoza uší vytáhne konce dlouhého kníru a začne něco mezi šavlovým tancem a škádlivým koketováním s udiveným evropským publikem.
K rozvoji turistického ruchu tady dochází koncem 70. let, kdy se otevřela karákóramská dálnice a do údolí začaly proudit davy turistů. Ochrannou ruku nad touto oblastí drží filantrop a milionář Aga Chán, který přes svoji nadaci financuje všechno od rekonstrukcí, přes výstavbu až k ekologickým programům. Snad poprvé v Pákistánu tady můžete na ulici před každým domem vidět odpadkové kontejnery. Zbytek země může severu jenom závidět. Za všechno mluví i 90% gramotnost zdejšího obyvatelstva. Jsou to převážně ismailité, islámská sekta s mnohem liberálnějšími zákony, než vládnou sunnitské většině.
Mluví se tady třemi jazyky podle jednotlivých částí údolí: šinsky, burušasky a dardsky. Z iniciativy nadace Aga Chána se zde začalo i s rekonstrukcí další pevnosti Altit, ke které patří i malá vesnice. Procházka jejími živě obývanými spletitými uličkami stojí za pozornost. Můžete v nich potkat archeology i architekty, nadšence z celého světa.
Nejkrásnější je údolí na jaře, když kvetou všechny ovocné stromky, meruňky, jabloně i ořešáky, a na podzim. Barevné reliéfy tvoří se svahy himálajských velehor úchvatnou kulisu. Jestli se vám podaří doletět z Islámábádu helikoptérou, můžete si do škály fascinujících zážitků přidat i pohled na Nanga Parbat, nejvyšší pákistánský štít.
Místo obklopené nejvyššími horami, od Himálaje přes Hindukúš i Karákóram, nabízí vše, nádhernou přírodu i historii, setkáte se tady s buddhistickými reliéfy, svědky pochodu Alexandra Makedonského, příběhy z Hedvábné stezky i s místním folklorem. A na památku si do kapsičky s tradiční výšivkou z Hunzy vložte lahvičku s mandlovým olejem. Bude vonět i po letech.
Foto: autor