Ze Ženevy se na cestu kolem světa ve vozidlech poháněných výlučně sluneční energií vydaly tři posádky. Na cestu mají týmy z Austrálie, Německa a Švýcarska 80 dní stejně jako hrdinové slavného románu Julese Verna. Cílem závodu je podle organizátorů poukázat na ekologické způsoby dopravy i na jejich využitelnost v praktickém životě.
Týmy z Austrálie a Švýcarska jedou ve dvoumístných vozidlech. Sandra Lustová z Berlína bude závodit na skútru. Účastníci závodu s nulovými emisemi oxidů uhlíku by se zpět do Ženevy měli vrátit v lednu příštího roku po ujetí asi 30 tisíc kilometrů. Na své cestě zastaví v 150 městech včetně Berlína, Kyjeva, Moskvy, Šanghaje, Los Angeles a koncem listopadu také v mexickém Cancúnu, kde se v tu dobu bude konat konference OSN o klimatických změnách.
Iniciátorem závodu je Švýcar Louis Palmer, který svět v solárním automobilu projel předloni jako první na světě. "Technologie od té doby velmi pokročila," řekl Palmer novinářům, když se vozidla seřadila na startu u ženevského evropského sídla OSN. "Jsou schopni ujet 500 kilometrů denně," citovala švýcarského průkopníka solárního ježdění agentura AP.
ČTĚTE TAKÉ: Největší solární loď světa má premiéru v Hamburku
Bezpilotní solární letoun je ve vzduchu už jedenáct dní
Jeho krajan, závodník Toby Wülser, tvrdí, že se svým futuristicky vyhlížejícím vozidlem ujede 350 kilometrů na jedno dobití a dosáhne rychlosti až 250 kilometrů za hodinu. Je to, jako kdybyste se vznášeli půl metru nad zemí," řekl Wülser před startem. Australan Jason Jones, který se na cestu vydal se svým otcem, řekl, že jeho tým počítá s náklady na dobíjení jejich "tříkolky" ve výši něco málo přes 350 dolarů (6750 korun).
Týmy nebudou hodnoceny pouze za rychlost. Během závodu mohou získat body v různých kategoriích včetně spolehlivosti, výkonnosti nebo popularity. Jejich přesnou polohu mohou zájemci sledovat na internetových stránkách http://www.zero-race.com/.
Palmer zdůraznil, že závod, během něhož účastníci zavítají do 16 zemí, nebude snadný. Původně se soutěže měl zúčastnit i americký tým, jehož vozidlo však shořelo, a jihokorejský tým se k závodu připojí později, protože má problémy s bateriemi. Palmer věří, že dvojmístná elektrická vozítka se budou brzy sériově vyrábět a prodávat jen za 10 tisíc eur (necelých 250 tisíc korun). Na jedno dobití by přitom prý měla zvládnout vzdálenost kolem 250 kilometrů.
Foto: ČTK/AP