Správa Krkonošského národního parku oslovila Českou mountainbikovou asociaci a krkonošské bikery, aby pomohli najít vhodné trasy pro terénní cyklistiku v Krkonoších. Trasy by mohly vzniknout v ochranném pásmu parku či v jeho třetí, tedy nejméně chráněné, zóně. Informoval o tom Radek Drahný ze Správy KRNAP.
"Naší snahou je nabídnout bikerům zajímavé trasy v ochranném pásmu či třetí zóně KRNAP, kde nedochází k zásadním problémům z hlediska ochrany přírody, a eliminovat tak střety, ke kterým docházelo v minulosti v nejvzácnějších partiích Krkonošského národního parku," uvedl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.
Nabídku KRNAP na spolupráci uvítali také lidé z asociace. "KRNAP je prvním tuzemským národním parkem, který se rozhodl brát zájmy terénních cyklistů vážně a začít pro ně ve spolupráci s ČeMBA postupně vytvářet podmínky," uvedla Hanka Hermová z asociace. Pomoci vytipovat vhodné lokality mohou i cyklisté, kteří znají Krkonoše. Své návrhy mohou posílat na e-maily hanka.hermova@cemba.cz nebo jgebas@krnap.cz.
ČTĚTE TAKÉ: Památky slavkovského bojiště mapuje nový průvodce
Správa KRNAP již vloni na podzim oznámila, že uvažuje o dalším rozšíření povolení vjezdu cyklistů, například o cestu na hřebenovou Voseckou boudu ve směru od Krakonošovy snídaně. Správa KRNAP poprvé pustila cyklisty do přísně chráněných hřebenových partií hor v roce 2008, kdy bylo možné na kolech vyjet až k Luční a Labské boudě. Jízda mimo silnice v národních parcích je zakázána, povolit ji může jen orgán ochrany přírody. Správa KRNAP v posledních letech postupně vyhradila na území parku asi 300 kilometrů cyklotras. Krkonošský národní park tvoří spolu s polským národním parkem největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě.
Foto: CzechTourism.com