Když se mluví o Rýnu mezi Kolínem a Mohučí, vyjevují se nám automaticky romantické obrazy. Řeka se zde klikatí krajinou, která se stala turistickým mýtem: na úpatí strmých kopců se tyčí početné hrady, rozprostírají vinice
a mezi hrázděnými domy pitoreskních městeček vykukují věže kostelů.
Rýn je staromódní Německo. Když jej v 19. století objevili jako legendami opředenou řeku s pokladem Nibelungů, rýnským zlatem, Lorelei, ale především jako krajinu, byly to trosky hradů a skály, na kterých zahořely touhy, stesky i zklamání romantiků s Heinrichem Heinem v čele. Pro turisty to je prvotřídní pohlednicová krajina, malebné Německo, jak je známe z obrázkových knížek. Snad nejlépe k užití na palubě výletní lodě, která při sluneční obloze pomalu proplouvá mezi početnými nákladními kolegy.
Hrady jako na dlani
Alespoň dva dny by si měl naplánovat ten, kdo chce plavbu začít v Kolíně nad Rýnem. Na zdolání trasy mezi Koblencí a Mohučí totiž potřebuje výletní loď společnosti Köln-Düsseldorfer (KD) něco přes sedm hodin. Z Kolína dosáhne loď první den jenom Koblenc. Flexibilní a netrpěliví romantici mohou celou trasu absolvovat podstatně rychleji: za čtyři hodiny. Daní za spěch je mnohem menší počet zastávek. Loď totiž nestaví na všech můstcích společnosti KD.
Rheinpfeil tedy Rýnský šíp nabízí místo 65 pasažérům. Uvnitř to vypadá jako ve velkém letadle. „Nejlepší místa má druhá řada“, říká plavčík Heinrich Schmidt. Z té jsou nejlepší výhledy dopředu i stranou na hrady Feindlichen Brüder (tedy Znepřátelení bratři) nebo Myší věž v Bingen a vůbec na tuto celou čistou rýnskou romantiku, která začíná nedaleko nádraží u kolínské katedrály.
Když se však rozhlížím po místě, je druhá řada samozřejmě dávno obsazena. A již hučí motory a loď se zachvěje – odplouváme. Než získáme rychlost, loď se trošku kolébá. Pak rychlostí
Z Kolína se pluje dál přes Bonn a Königswinter, následuje Remagen. Zde je povinná zastávka - Američané, kteří přijedou na Rýn, chtějí doma ukázat, že byli u staré slávy svých hrdinů, zbytků proslulého mostu, památníku na boje 2. světové války.
V Koblenci se mnozí cestující rozhodují přestoupit na pomalejší loď. Dnes jsou to s Američany především Japonci a Korejci, kteří zůstanou na palubě, aby to nejdůležitější rychle viděli. Konečně – na skálu Lorelei (podle pověsti na ní kdysi sedávala plavovlasá dívka, jež vábila svým zpěvem lodi do záhuby) čekají od chvíle, co opustili Hamburk. To pak nebolí oželet města jako Boppard. Také Braubach se svým hradem Marksburg nad městem, jinak hlavní cíl mnohých plaveb, zůstane nenavštíven. Míjejí se se snad nejlépe zachovalým rýnským hradem z 12. století. A my s nimi.
Dlouho vytoužená: Lorelei
Před St. Goar neklid pasažérů vzrůstá. „Hned na levé straně uvidíte Lorelei,“ oznamuje nám konečně stevardka z reproduktorů, když proplouváme kolem pověstmi opředené břidlicové skály. Vypíná se do výšky 137 metrů a říční tok se pod ní zužuje na pouhou třetinu obvyklé šíře.
Čeká nás Rüdesheim. Pro cestující zpoza velké louže jsou vinné sklípky z Drosselgasse turistickou povinností. Rüdesheim má každý rok přes tři miliony návštěvníků. Někteří mají naspěch, jiní zůstanou i přes noc. Škoda jenom, že si nevšimnou jiných, klidnějších městeček jako Bacharach nebo Bingen. Právě Bacharach by mohl lákat k delšímu zastavení. V půl druhé přistáváme v Mohuči. Údolí Rýna jsme zvládli ve čtyřech hodinách a dvaceti minutách.
"Stále více lidí chce vidět všechno v co možná nejkratší době," stěžuje si kormidelník Kurt Mayer během plavby. Také proto je v letní sezoně na Rýně ještě další loď s rychlostí Rýnského šípu, jež vyplouvá ráno z Mohuče do Kolína. Pak je možno tuto překrásnou rýnskou krajinu mezi Mohučí a Koblencí v jednom dopoledni proplout tam i zpět.
Užitečné informace:
Děti do 4 let a ty, které mají narozeniny, plují zdarma.
Středa je rodinný den: až 3 děti smějí na jednoho dospělého zdarma.
Denní rodinná jízdenka pro 2 dospělé a 2 děti (do 13 let) vyjde na 48 eur (zpáteční po celé trati KD).
Kdo má víc času, může se projet s Viking-Flusskreuzfahrten. Čtyřdenní romantická plavba po Rýně od Basileje do Düsseldorfu stojí kolem 390 eur na osobu (all inclusive).
Foto: DZT a Viking-Flusskreuzfahrten