Na kole za tajemstvími Champagne
03.09.2007 11:41 Původní zpráva
Podél toku řeky Marny, jež jako jemný stříbrný proužek protéká mořem vinic, vede cyklistická stezka Triumfální cesta šampaňského. Jak název napovídá, turisty vyzbrojené dvoukolými miláčky ve zdejším kopcovitém terénu nečeká jen dřina korunovaná odměnou v podobě půvabné krajiny či historických památek. Hlavním důvodem k vyšvihnutí se do sedla je zde ušlechtilé víno, jež lahodnou kanonádou z bublinek dobylo celý svět.
"Perlivá svěžest tohoto vína," praví Voltaire, "ukazuje veselý způsob života Francouzů..." Kdo tudy projíždí, neměl by si zdejší sklepy a kvalitní víno nechat ujít.
Na náměstí před remešskou katedrálou se nacházejí první turistické značky, které vedou cyklisty za poznáním vinařských vesniček. Tři okružní cesty vedou přes "Svatý trojúhelník" mezi Remeší, Dorman/Epernay a Chalon-sur-Marne a nabízejí úchvatné pohledy na svahy a vinice, které se staly kolébkou nejslavnějšího ze všech vín.Za Remeší směrem na jih nás cesta vede oblastí Montagne de Reims podél pestrého koberce obdělaných polí. V rovině u Verzenay začínají nekonečné, dubovým lesem ohraničené vinice, které se pohupují jako vlny. Réva zde roste všude, kam oko dohlédne. Když na jednom z návrší zahlédneme lopatky větrného mlýna v Mailly, musíme se více opřít do pedálů. Výstup je sice vysilující, ale stojí za to. Právě tady, v Grande Montagne, se totiž daří modrým hroznům, které šampaňskému dodávají jeho hedvábnou a pikantní chuť. Ani o jiná lákadla zde není nouze. Třeba Chigny-les-Roses choulící se ve stínu lesa vděčí za pěkné jméno slavné růžové zahradě založené koncem 19. století. Galská cesta pro změnu vede stinným bukovým a dubovým porostem až k lesu Faux Verzy, jenž proslul svými tisíciletými duby. Podle pověsti tu prý zdejší mniši křížili různé druhy dubů tak dlouho, až docílili toho, že stromy mají bizarní sukovité větve. Uniknout by nám neměla ani Mailly Champagne se středověkým kostelem ze 13.století a především nádherné městečko Rilly-la-Montagne na svazích Mont-Joli.
Villers-Allerand s kostelem ze 13. století leží na staré římské cestě, jež se i dnes líně klikatí vinicemi. Tady opustíme "modrou trasu" a pojedeme po příjemné, ale poněkud frekventovanější N 51 ve směru na Epernay. V dálce se rozprostírají první svahy na Côte des Blancs, výběžky údolí Marny, která se lehce vynořuje z moře révy. Vpravo za kouskem lesa nám už kyne jeden z našich dalších cílů: Hautvillers, kolébka šampaňského. Dom Pérignon, sklepmistr opatství v Hautvillers, jehož sochy nalezneme nejen v parku Moet & Chandon, tu v 17. století objevil pravý poklad - to, co dělá z šumivého vína šampaňské, méthode champenoise. Hrozny z různých druhů révy i oblastí smíchal dohromady a pak pomocí několika technických triků vykouzlil z kvasícího a dosti nechutného ďábelského vína ušlechtilé cuvées a bruts.
Šarmu vesničky, kterou dodnes zdobí staré domy s vysokými oblouky vrat, kamennými insigniemi a kovářskými výtvory, musí prostě každý podlehnout. Každá ulice i dvůr jsou pastvou pro oči. Při procházce vesnicí však můžeme obdivovat také tepané vývěsní štíty, jenž vyprávějí dějiny šampaňského.
Sláva Champagne je postavena na křídě - vápenité půdě, na níž se pěstují hrozny používané k výrobě nejslavnějšího perlivého vína. Pojmenování křída se tu vžilo také pro sklepy, ve kterých se odehrává pozoruhodné divadlo méthode champenoise. Kdo je jednou navštívil, moc dobře ví, proč místní tvrdí, že nejkrásnější místa v Champagni se nacházejí v jeho podzemí. Poté, co si šampaňské omotalo svět kolem prstu, původní kapacita sklepů v centru Remeše nestačila pojmout ohromné množství lahví, které místní vinaři vyprodukovali. V bývalých galsko-římských kamenolomech se proto začala stavět větší sklepení, v nichž kromě úchvatných schodišť a dlouhých pseudogotických chodeb se sochami můžete spatřit také nádherně zdobené sudy. Piper-Heidsieck, jeden z největších výrobců, zavedl pod klenbou mnohakilometrového sklepení dokonce okružní jízdu vláčkem. Firma přestavěla množství sklepních chodeb a lidé se tu setkávají po koncertě nebo jiné akci k třpytícím a perlivým večerům - soirées trés prisées. Má to svoji výhodu - návštěvník se zde určitě nemusí bát, že by šampaňské náhle došlo...
Perlou mezi cyklostezkami je Triumfální cesta šampaňského. Kromě četných románských staveb na ní můžete spatřit nádherné zámky a nezvyklé sochy. V Chatillon-sur-Marne, malém městečku, jehož opevnění pochází z 11. století, se například tyčí obrovská socha na počest papeže Urbana II. Do sochy papeže, který se zde modlil za zdar první křížové výpravy, můžeme vstoupit a rozhlédnout se do krásného údolí. Nad hezkým městečkem Dormans na levém břehu Marny se tyčí zámek krále Ludvíka XIII.
U slavné vdovy
V Boursaultu nás čeká příjemné překvapení ve formě rozlehlého zámeckého areálu v renesančním stylu. Honosné sídlo s krásným parkem si nechala postavit Madame Clicquot, známá spíše jako slavná šampaňská vdova, Veuve Clicquot, protože přispěla hned několika vylepšeními ke zvýšení kvality perlivého nektaru. Prvním z nich je metoda, jež umožňuje odstranit z lahví nečistoty vzniklé kvašením, aniž by utrpěla perlivost nápoje. Druhým pak jsou takzvané pupitres, stojany na šampaňské, ve kterých jsou lahve uskladněny hrdlem dolů a každý den se podle určitého systému obracejí. V době největší slávy toto šikovné zařízení pohybovalo denně asi 40 tisíci lahvemi. Dnes výrobci používají stroj řízený počítačem, který každých šest hodin zatřese paletami se stovkami lahví. K čemu bylo dříve potřeba dvou měsíců ruční práce, stihne moderní technika za osm dní.
Při projíždění Avenue de Champagne v Epernay, slavném městečku v samém srdci kraje Champagne, se nám dostane bezplatného poučení o množství značek a výrobců. Slavná jména najdete takřka všude, zdobí dokonce i fasády nádherných klasicistních budov. Tady, v ohromných do křídového podkladu vylámaných štolách v hlavním městě šampaňského vína, se skladují a zrají miliony lahví šampaňského.
***
Region: Champagne-Ardennes leží na severu Francie mezi Belgií, Lucemburskem a Německem. Má rozlohu 25 606 km2 a žije zde 1 358 000 obyvatel.
Jak se tam dostat: Nejlépe vlastním autem po trase A 55 Praha-Norimberk-Karlsruhe-Štrasburk-Mety-Remeš
Tipy: Po cestě malými vesnicemi můžete obdivovat bohatou kovotepeckou výzdobu, která takřka komiksovým způsobem vypráví dějiny Champagne. Obvyklým námětem jsou práce na vinici, vinobraní, lisování a popíjení vína.
V remešské katedrále stojí za zhlédnutí krásná okna, mezi nimi i jedno moderní, modré - od Marka Chagalla. Troyes je historické hlavní město Champagne. Městečko s úzkými křivolakými uličkami čtvrti St.-Jean lemují hrázděné domy s vyčnívajícími horními poschodími a ozdobnými špičatými štíty. Troyes je pyšné na svou katedrálu s nádhernými okny - jakési skleněné puzzle, které bylo zalito do olova.
Působivý zážitek skýtají okružní cyklostezky, jež vedou mezi Remeší, Dorman/Epernay a Chalon-sur-Marne malebnou zvlněnou krajinou mezi vinicemi.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.