Na Tankový den v Lešanech přišlo 25 tisíc návštěvníků. Poprvé byla k vidění unikátní kolekce pěti tanků vyráběných v Československu ve třicátých letech minulého století. "Vrcholem bylo defilé pěti tanků, které jezdily přímo po betonové dráze v bezprostřední vzdálenosti u diváků," řekl Andrej Halada z Vojenského historického ústavu Praha.
Součástí kolekce prvorepublikových tanků byl tank LTH, který v tomto období Československo vyváželo do Švýcarska, Peru, Íránu a licenci prodalo také do Švédska. Vojenský historický ústav Praha ho získal do svých sbírek letos v létě od Centrálního úřadu historického materiálu švýcarské armády, konkrétně z vojenského muzea Burgdorf.
Letos se konal 14. ročník této akce, kterou pořádá Vojenské technické muzeum Lešany, součást Vojenského historického ústavu Praha. Na plochách u muzea se představila historická i moderní tanková technika, a to od třicátých let minulého století až do současnosti. Zajímavostí byly průlety bojového vrtulníku Mi-24 a také ukázka bojů druhé světové války, a to mezi německou a sovětskou armádou a mezi německou a americkou armádou. Do nich se zapojila více než stovka dobrovolníků.
PODÍVEJTE SE NA TO, JAK TO VYPADALO V LEŠANECH O ROK DŘÍVE:
Při ukázkách bylo k vidění na dvě desítky tanků a tankové techniky, a to nejen z období druhé světové války. Nechyběla ani modernizovaná verze tanku T-72. Kromě předvedení v pohybu na nově vybudované betonové dráze bylo možné si vše prohlédnout i zblízka při statických ukázkách.
Z nových zbraní představila v Lešanech kopřivnická společnost Tatra Trucks modernizovanou samohybnou houfnici Dana M1M. Česká armáda používá její starší variantu Dana vz. 77 a nedávno oznámila záměr zhruba padesát těchto zbraní modernizovat do roku 2020.
Vojenské technické muzeum bylo otevřeno v roce 1996 v bývalých dělostřeleckých kasárnách v Lešanech. V deseti halách, pod přístřešky a na volném prostranství představuje stovky tanků, kanonů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel.