Máte řidičák, jezdíte bez nehod? A co takhle zkusit řídit ve městě, které má 17 milionů lidí a poněkud jiné pojetí bezpečnosti silničního provozu? Auta k pronajmutí chystají v Pekingu návštěvníkům olympiády. Každý řidič v pokušení by si měl ovšem nejdřív nastudovat následující pravidla.
Pekingské pravidlo silničního provozu č. 1:
Prostě zaparkuj
Pekingští řidiči se všemožně snaží překonat jasný fyzický zákon, podle něhož dva předměty nemohou zaujímat ve stejnou dobu stejné místo. Podle toho také parkují.
Nikdo si neláme hlavu tím, že bílé linie na vozovce jasně vymezují, kde se může stát a kde ne. Stejně tak není neobvyklé, že řidič, který nenašel místo pro zaparkování svého vozu, prostě vůz odstaví, kde se dá, a to bez ohledu na to, zda brání provozu.
Pekingské pravidlo silničního provozu č. 2:
Nikdy se neohlížej
Velmi praktické je pochopit pravidlo číslo dvě, které říká: "Nikdy se neohlížej." V místní interpretaci to znamená: "Když mě vidíš, neseš odpovědnost za bouračku ty. Jinak řečeno: Když tě nevidím, za bouračku nemůžu."
Prakticky to znamená, že co chvíli se nějaké auto vyřítí z vedlejší ulice na hlavní bez ohledů a bez rozhlížení. Stejně bezhlavě najíždějí pekingští řidiči na dálnice a nějaké čáry na vozovce je také příliš nezajímají.
Pekingské pravidlo silničního provozu č. 3:
Ignoruj majáky
Třetí pravidlo říká, že řidič se nemusí zneklidňovat, jestliže v zadním zrcátku zahlédne výstražné majáky policejního vozu, rychlé lékařské pomoci či podobné složky. Jak radí znalci místních poměrů, policisté i pracovníci pohotovostních složek mají ve zvyku majáky využívat jen proto, aby dali najevo, že jsou ve službě. Pokud nekvílí siréna, maják ignorujte, radí praxe.
A pozor: Čína má reputaci autoritářského státu, na silnici to ale neplatí. Nikoho nepřekvapí, když řidič upozorňuje policejní vozidlo jedoucí před ním, že se vleče a zdržuje provoz.
Pekingské pravidlo silničního provozu č. 4:
Hledej most
Pokud se v Pekingu cizinec ztratí, pomůže pravidlo číslo čtyři, které se týká umění číst v plánu města. Je třeba vědět, jak důležitý je význam mostů, respektive jejich názvy - podle nich se totiž jmenují všechny přilehlé hlavní křižovatky. Údaje uváděné na dopravním značení udávají vzdálenost k nejbližšímu mostu, ulic se vůbec netýkají.
Pekingské pravidlo silničního provozu č. 5:
Chceš tam? Vjeď tam!
U země, ve které žije přes 1,3 miliardy lidí, se dá předpokládat, že se člověk s autem pohne dopředu, až když je před ním místo. V Pekingu ovšem platí, že příležitost je třeba uchopit za pačesy.
Vaše šance může mít podobu několika volných centimetrů mezi dvěma vozidly ve vedlejším jízdním pruhu. Pokud se tam chcete dostat, je na řidiči ve vedlejším pruhu, zda vás tam pustí, nebo zda se vystaví riziku srážky.
Pozitivní je, že čínští řidiči obecně nejsou agresivní, takže se do vedlejšího pruhu dá vjet bez nepříjemných následků.
Foto: Profimedia
Pekingská <span>pravidla</span> silničního provozu
Relax
22. 2. 2008 08:00Pekingská pravidla silničního provozu. Specialitka.
Autor: ČTK