Plzeňský kraj řeší, co se svými koupališti
19.03.2009 15:35
Mnohá města a obce v Plzeňském kraji řeší, co s areály koupališť. Ještě před pár lety o ně byl obrovský zájem, v posledních sezonách ale návštěvníků ubývá. Většina radnic areály provozuje sama, neboť náklady na provoz často o desítky až stovky tisíc korun převyšují výnosy.
Málokteré obci se tak podaří sehnat provozovatele. To nyní zkouší Dýšina u Plzně pro areál v Nové Huti. Po soukromém subjektu chce, aby na koupaliště vrátil život. "Chceme areál pronajmout šikovnému podnikateli, jenž se o něj postará a přitáhne lidi," uvedla místostarostka Iva Kokešová. K vypsání výběrového řízení se obec rozhodla proto, že chce areál se dvěma bazény, kuchyní a kioskem oživit. V klubovně by se mohly konat i večerní celoroční zábavy.
Zašlá sláva koupališť
Koupaliště ze 60. let minulého století zažívalo vrchol slávy před 15 až 20 lety, stejně jako většina obdobných koupališť v Plzeňském kraji. "Využívali ho i Plzeňáci. V posledních letech to ale upadá, možností na koupání je víc, k tomu na každé zahradě už stojí bazén," řekla Kokešová.
Dýšina přitom podle starostky Václavy Kuklíkové do areálu investuje, dětský bazén je po rekonstrukci, velký opraven ze třetiny. Zda se obci podaří zájemce najít, bude vědět v dubnu. Nabídky přijímá do konce března, zatím se však nikdo nepřihlásil.
Podle starosty Nýřan Jiřího Davídka město ročně doplácí na provoz svého koupaliště z roku 1960 kolem půl milionu korun. "Náklady jsou kolem 800 000 Kč, výnosy 250 000 korun. Je tak nemožné sehnat provozovatele," řekl starosta. Do areálu se dvěma bazény, tobogánem a dalšími atrakcemi radnice investovala za posledních deset let asi 12 milionů Kč. Během léta přichází až 700 lidí denně. "Naší výhodou je, že tu kromě Tlučné a Hracholusek v širokém okolí není nic," dodal Davídek.
Návštěvnost se drží díky kempům
Kolem 200 000 korun až čtvrt milionu vydává na koupaliště ročně také Nýrsko na Klatovsku. Pro místní areál z období druhé světové války a rekonstruovaný před 25 let je specifická délka sezóny, trvá maximálně 2,5 měsíce. "Při takových nákladech bychom těžko hledali provozovatele. Navíc má obec lepší přehled o financích, než pokud by na provoz doplácela jinému subjektu," vysvětlil Miloslav Rubáš. Návštěvnost se zatím daří udržet díky kempu.
"Naše koupaliště si před pěti lety vzali do pronájmu dva mladíci. My jim to za korunu pronajímáme. Díky tomu, že tam je restaurace, jakžtakž přežívají," uvedl starosta Tlučné u Plzně Stanislav Volf. Předtím, než radnice areál pronajala, ročně na něj doplácela 400 000 Kč až 500 000 korun. "Musí se docela otáčet. Navíc v dnešní době, kdy je letní koupaliště postaveno na úroveň celoročního a musí mít plavčíky, odpovídající zařízení na úpravu vody a další, je to velice náročné," dodal. Noví provozovatelé se prý o areál starají skvěle. Do Tlučné se stahují lidé z Plzně i širokého okolí, v létě i 2000 denně.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.