Pohřební šlechtický šat. Nová atrakce Mikulova
23.11.2009 09:28
Zrestaurované pohřební šaty Václava Viléma Lobkowicze (1592 až 1621) se stanou v příští turistické sezoně novou atrakcí muzea v Mikulově na Břeclavsku sídlícího v tamním zámku. Obnova oděvu trvala dva roky. Jeho zadní část byla rozpadlá na drobné kousíčky, které podle historiků s mírnou dávkou nadsázky připomínaly puzzle.
"Šaty jsou unikátní výpovědí nejen o jejich vlastníkovi, ale i o době, v níž vznikly," řekla pracovnice muzea Dobromila Brichtová. Podle střihu a zvoleného materiálu vznikl oděv v Itálii, a to patrně v oblasti Milána či Benátek. Unikátní je zvolený dekor - drobné kytičky. Takové šaty si mohli dovolit jen nejbohatší obyvatelé tehdejšího moravského markrabství.
Nápad vytvořit expozici pohřebních šatů vznikl v roce 2006 při výzkumu v hrobce mikulovského kostela svatého Václava. Když tehdy vědci otevřeli sarkofág Markéty Františky Lobkowiczové, za svobodna Dietrichsteinové (1597 až 1617), zjistili, že se ve velmi dobrém stavu dochovaly nejen její ostatky, ale také oděv.
ČTĚTE TAKÉ: Pražské hotely vynášejí nejméně v Evropě, je jich moc
Šlechtička měla i po staletích dochovaný účes, a získala proto přezdívku "vlasatá" Markéta. Muzejníci v roce 2007 vystavili ve vitríně, v níž je udržováno stabilní klima, její živůtek, sukni i sametový váček se smotky vlasů. Markéta zemřela při porodu v pouhých 20 letech. O prohlídku jejich šatů je velký zájem.
Zámek proto vystaví i pohřební šaty jejího manžela Václava Viléma. Jejich obnova byla ale pro restaurátorku Vendulku Otavskou podstatně složitější. Drobné kousíčky ze zadní části kabátce a kalhot, z nichž by při zafoukání zbyla jen změť látek, musela postupně našít na hedvábný podklad a ten pak přišít k předním původním částem oděvu. Muzeum vystaví také punčochy, hedvábný límec a plyšovou pohřební čepici šlechtice.
Brichtová zdůraznila, že šaty jsou nejen zajímavou atrakcí, ale i důležitým studijním materiálem. Stále se například neví, zda punčochy Václava Viléma byly upleteny ručně či strojově. Jeho oděv bude vystaven ve speciální vitríně vedle šatů jeho manželky. Zdobené a dokonale propracované Markétiny šaty jsou příkladem španělské módy horních vrstev společnosti. Po vzoru vídeňského dvora je hojně nosila i moravská šlechta.
Václav Vilém zemřel krátce po Markétě v poměrně mladém věku. Místo činů je proslavil jejich pohřební oděv, dodala Brichtová.
Foto: ČTK, CzechTourism.com
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.