
"Každý návštěvník obdrží palubní lístek s datem 1912 a jménem skutečného cestujícího a postupně se seznámí s historií lodi od stavby až po její neštěstí. Na konci návštěvník zjistí, jaký osud potkal cestujícího, jehož jméno má na lístku - zda zemřel, nebo přežil," uvedl Robert Porkert z produkční společnosti, která expozici do Česka přivezla z posledního uvedení v Budapešti.
Výstavu už ve světě vidělo více než 17 milionů lidí. Zahrnuje téměř 300 původních předmětů, mezi nimi například kufřík a pánský cylindr některého z cestujících a porcelán s logem dopravní společnosti White Star Line, která velkolepé a domněle nepotopitelné plavidlo provozovala. Kurátoři zrekonstruovali kajuty první a třetí třídy, lidé si budou moci prohlédnout i kapitánský můstek, schodiště a způsob upevňování nákladu.

Brněnská výstava začne pro veřejnost 12. března. Potrvá dva měsíce. Expozici najdou zájemci v nově upravené Titanic Hall, bývalé velkoprodejně na Heršpické ulici v Brně-Štýřicích. "Nebylo jednoduché najít prostor, výstava potřebuje více než 2000 metrů čtverečních. Budovu máme pronajatou na delší dobu a hledáme pro ni uplatnění v podobě dalších akcí," uvedl brněnský promotér Aleš Hrbek. Po Brně zamíří výstava do Prahy. Lidé ji tam poprvé zhlédnou patrně v červnu.
Původním producentem výstavy je společnost RMS Titanic z Atlanty ve Spojených státech. Firma je nyní jedinou společností, která má zákonem povoleno vyprošťovat předměty z vraku Titaniku. Podnikla už sedm expedic na dno moře, při kterých vyzvedla přibližně 5500 věcí.
|
Foto: Profimedia