Majestátní hora Radhošť byla odedávna opředena mýty, bájemi i pověstmi. Mimo jiné o pohanském kultu boha Radgosta (Radegasta), jehož modla prý kdysi stávala na Radhošti. Slýchal to i sochař Albín Polášek, který nakonec sochu Radegasta vytvořil a věnoval ji Pohorské jednotě Radhošť. K jejímu odhalení došlo u příležitosti slovanské poutě na Radhošti 5. července 1931.
Socha, jejímž základním materiálem se stala žulová drť a cement, se na svůj podstavec stěhovala už dvakrát. Při první cestě v roce 1931 nákladní auto s ní uvázlo ve strmé zatáčce na Pustevnách, odkud ho druhý den muselo vytahovat šest párů koní. Navíc se strhl silný déšť provázený bouřkou, při níž blesk zabil jednoho z vojáků, kteří u Radegasta drželi čestnou stráž.
Druhé putování sedm tun těžké sochy do nadmořské výšky přes tisíc metrů se odehrálo v roce 1998. Památkový ústav v Ostravě nechal na Radhošti umístit kopii Radegasta vytesanou z pravé žuly, aby lépe odolávala povětrnostním vlivům. Zrestaurovaný originál nyní stojí ve vestibulu radnice ve Frenštátu pod Radhoštěm.
Radegast je - jak bylo zapsáno v pamětním spisu již v roce 1931 - "symbolem síly a moci Slovanstva a vzhlíží z temene Radhoště jako vítěz slovanské myšlenky…". Radegast bývá spojován s panovníkem Radegaistem, který snad zahynul začátkem 5. století při obléhání Říma a od té doby začal být uctíván pohanskými Slovany.
Radegast na Radhošti slaví osmdesátiny
Relax
5. 7. 2011 11:19Radegast je "symbolem síly a moci Slovanstva a vzhlíží z temene Radhoště jako vítěz slovanské myšlenky".
Autor: ČTK Foto: Profimedia