Britská televizní společnost BBC se stala terčem kritiky Slováků žijících v Británii kvůli poslednímu dílu cestopisu Michaela Palina o "nové" Evropě. Některým slovenským i britským divákům se nelíbilo, že Slovensko bylo představeno během pouhých pěti šesti minut a jen prostřednictvím vesnické zabijačky.
Mluvčí BBC k tomu sdělila, že Palin nebyl s to navštívit všechny země východní Evropy, ale chtěl zahrnout Slovensko. "Navštívil nádherný venkov a úchvatné Tatry a strávil nějaký čas s příjemnou rodinou, která ho laskavě vzala mezi sebe a pohostila ho. Michael hovoří vřele o lidech, s nimiž se setkal, a o nádheře této země a hovořil pozitivně o jejím místě v 'nové' Evropě."
Sedmý a poslední díl Palinova seriálu začíná právě ve slovenských Tatrách a autor v něm natočil zabijačku, výrobu jitrnic a posezení po zabijačce venku u piva a pálenky. V komentáři uvedl, že Slovensko v dobách Československa bylo vždy považováno za méně úspěšné z obou zemí.
"V horských vesnicích to vypadá, že se změnilo málo," říká nad záběry z vesnice. "Pro mladé Slováky mohou být dny jako tento brzy minulostí...a scény jako tato odsunuty do zařízení schválených v EU," komentuje zabijačku. Hovoří pak se Slovenkou, která říká, že je dobře, že se země osamostatnila. Komentář uzavírá tím, že členství v EU pomohlo Slovensku vymanit se ze stínu Česka a turistika v Tatrách je jednou z nadějí stále optimističtější budoucnosti země.
Přímo z Tater pokračoval Palin do Brna, Karlových Varů, Prahy, Terezína, Drážďan, Berlína a na Rujanu.
"Představil nás jako blbečky, kteří nemají nic lepšího na práci než popíjet a zabíjet prasata," stěžoval si jeden slovenský divák v listu Daily Mail. Podle tohoto diváka Palin zcela opominul krásu Slovenska, včetně lyžařských oblastí, jeskyň, nádherných udržovaných kostelů. Kritikům se nelíbilo, že Palin věnoval Slovensku tak málo času a nepokusil se o širší pohled.
Mluvčí slovenského velvyslanectví dnes nebyl kvůli státnímu svátku na Slovensku k zastižení. Podle Daily Mailu ale řekl, že chápe, že Palinovým záměrem bylo ukázat méně formální stránku navštívených zemí, v případě Slovenska se ale dostal mimo realitu. Podle listu mluvčí řekl, že Britové si nezaslouží, aby byli takto klamáni.
Ve čtenářských reakcích na internetu jsou patrné dva názory. Jeden souhlasí se stížnostmi Slováků, druhý se domnívá, že jde o mnoho povyku pro nic a že Britové by neprotestovali, pokud by někdo natáčel, jak popíjejí v hospodách. Někteří čtenáři ale oponují, že podstata kritiky není ve stylu zobrazení Slovenska, ale v tom, že se autor nepokusil o hlubší pohled.
Na internetových stránkách londýnských listů Evening Standard a Daily Mail čtenář Casper ze Španělska píše, že ho Palinův seriál rovněž zklamal, a to díly o pobaltských republikách, které sám dobře zná a kde autor nesplnil jeho očekávání. Palin podle něj natočil plytký seriál, což je názor, s nímž ostře nesouhlasí Ivor Court z Indonésie, podle něhož má Palin skvělý humor a umí dobře vysvětlovat.
Naproti tomu Karen Dahlová z Bathu se diví, že stížnosti na sebe nechaly tak dlouho čekat, protože Palin podle ní tráví léta tím, že zesměšňuje neanglické národy. Naproti tomu Robert Browne z Liverpoolu soudí, že Palin je právě nejlepší, když se odpoutá od "fasád" a tráví čas se skutečnými lidmi.
BBC v souvislosti s těmito kritikami připomněla, že každý ze sedmi dílů seriálu v průměru sledovalo 6,5 milionu lidí.
Ilustrační foto: Profimedia
<span>Slováci protestovali</span> proti Palinově zabijačce
Relax
1. 11. 2007 15:05Ilustrační foto - lidové stavby ve Vlkovci
Autor: ČTK