UNESCO žádá, aby Krumlov odstranil otáčivé hlediště
28.08.2009 14:20
Výbor UNESCO požaduje po České republice, aby otáčivé hlediště v zahradě českokrumlovského zámku bylo odstraněno do konce letošního roku a místo bylo uvedeno do původního stavu do dubna 2010.
Původně měla být stavba po dohodě s UNESCO odstraněna do roku 1999, pak se termín postupně posunul na rok 2016. Nový údaj vyplývá z dopisu, jenž z ministerstva kultury v těchto dnech obdržela českokrumlovská radnice. Novináře o tom dnes informoval starosta Krumlova Luboš Jedlička.
O dalším osudu otáčivého hlediště v zahradě českokrumlovského zámku budou zástupci ministerstva kultury, představitelé měst a kraje, divadla a památkáři jednat 16. září. "Očekáváme na schůzce, kterou svolalo ministerstvo kultury, vysvětlení zatím oficiálně nepotvrzených a rozporuplných informací, i toho, s jakým mandátem vlády jeli zástupci ministerstva kultury na zasedání výboru UNESCO ve Španělsku," řekl starosta.
Exministr kultury Vítězslav Jandák novináře informoval, že "UNESCO nikde oficiálně nedeklarovalo, že s prodloužením doby trvání otáčivého hlediště dalších pět, šest, sedm let souhlasí." To, že město bude vyškrtnuto ze seznamu UNESCO, pokud točnu neodstraní, je podle starosty strašák, stejně jako informace, že divadlo na podzim končí.
Českokrumlovské divadlo je fenomén, který slouží 51 let veřejnosti z celého světa. "Žijeme v právním státě, a víme, že i na demoliční výměr nebo rozhodnutí o odstranění stavby se musí vést správní jednání podle českých zákonů, že k tomu nestačí nějaký dopis ze Sevilly od výboru UNESCO," poznamenal starosta.
Alternativy, co s točnou, se diskutují posledních deset let, od roku 1998 stavební úřad vydává rozhodnutí o dočasném užívání stavby na základě žádosti majitele stavby, kterým je město České Budějovice. Starosta míní, že po jednání v září nebude muset úřad vydávat toto povolení měsíčně, ale prodlouží užívání stavby do roku 2020. "Do té doby by se mohly vyřešit všechny věci koncepční a perspektivní, a ne operativní a provozní," uvedl starosta.
Stavba je umístěná v betonovém loži pod zemí, nosná konstrukce, která unese stovky diváků, váží více než 700 tun a její odstranění nebude jednoduché. Třeba její přemístění za zeď zámecké zahrady by přišlo na 500 až 700 milionů korun. V době hospodářské krize považuje starosta Krumlova takovou diskusi za nesmyslnou.
Na odstranění točny se stát s UNESCO dohodl po zařazení Českého Krumlova na seznam světového dědictví v roce 1992. Měla být odstraněna do roku 1999, ministerstvo kultury však rozhodlo o prodloužení její životnosti nejprve o pět let, později se lhůta znovu posunula. Památkáři požadovali, aby byla točna ze zahrady odstraněna do roku 2016, tento termín údajně zahrnuje dohoda z doby, kdy ministryní kultury byla počátkem roku 2007 krátce Helena Třeštíková.
Petici proti zrušení otáčivého hlediště v zahradě českokrumlovského zámku už podepsalo na 140 000 lidí. Divadlo ročně navštíví 55 000 diváků.
Foto: CzechTourism.cz, Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.