Celníkům se podařilo odhalit mezinárodní gang pašeráků exotického ptactva. Členové pašerácké skupiny byli zadrženi nejen na území České republiky. Podle České inspekce životního prostředí byli zadrženi čtyři Češi, kteří údajně vše organizovali. Bližší podrobnosti chtějí celníci zveřejnit v úterý 10. srpna na tiskové konferenci.
Celníci se dostali na stopu skupině, která se vzácnými papoušky obchodovala v zemích Evropské unie, když v květnu při silniční kontrole na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku nalezli v jednom ze zastavených vozů pět kakaduů palmových.
V červnu pak inspekce našla při prohlídce auta a domovních prohlídkách ve východních Čechách a na jihu Moravy osmnáct vzácných papoušků. "Celkem byli zabaveni zástupci osmi vzácných druhů. Jejich cena se pohybuje od statisíců až po miliony korun,"sdělila mluvčí jihomoravské celní správy Lada Temňáková.
Mezi nimi byli i tři velmi vzácní arové kobaltoví. Volně žijí jeho zástupci už jen na dvou místech v severovýchodní Brazílii, a to v počtu přibližně 750 kusů. Tento papoušek je jedním z nejohroženějších druhů na světě.
K zadrženým osmnácti papouškům neměli jejich majitelé potřebné doklady, které by dokazovaly jejich legální původ, nebo byly padělány. Rozpory našla inspekce i mezi předloženými doklady a exempláři, například arové kobaltoví měli falešné nizozemské výjimky pro ary hyacintové.
Zadržené Čechy podle inspekce čeká obvinění z trestného činu neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. Pašováním papoušků podle České inspekce životního prostředí se zabývali lidé nejen z České republiky, ale i Portugalska, Brazílie a Německa. Češi byli údajně hlavními organizátory celé skupiny.