Na Dušičky se lidé vydávají i za pohřbenými domácími mazlíčky. Pod horou Říp jich majitelé uložili přes čtyři stovky. Zvířecí hřbitov po Památce zesnulých září svíčkami stejně jako lidský, řekl ČTK provozovatel Prvního podřipského pohřebiště drobných zvířat Josef Mihula.
Za téměř sedm let fungování pohřbil Mihula na svém pozemku nedaleko vesnice Vražkov již více než 450 psů, koček, ale i fretku nebo křečka. Nápad otevřít hřbitov pro domácí zvířata Mihula dostal poté, co mu zemřel pes. "Chtěl jsem ho pohřbít, ale nebylo kde. Pod Řípem vlastním asi hektarový pozemek, který jsem se rozhodl nabídnout i ostatním majitelům psů a koček," popsal.
Proto chtěl také poskytnout ostatním chovatelům možnost svého mazlíčka důstojně pochovat a jeho hrob kdykoli navštívit a vzpomenout si na něj. Mihula tvrdí, že jeho je mezi ostatními podobnými pohřebišti nejlevnější.
"Cena je vždy o dohodě. Někdy přijde třeba student, ten pak dostane cenu nižší. Ale nad 2000 místo u nás nestojí," dodal. Jinde se podle něj ceny pohybují většinou od 2000 do 5000 podle velikosti zvířete.
Služby, které zvířecí hřbitov nabízí, jsou srovnatelné s těmi lidskými. Pohřbené zvíře může mít rakev, náhrobní desku s fotografií, obřad s Modlitbou psa i zaštěkáním na poslední cestu. Vybudování hřbitova komplikovala podle Mihuly řada formalit. Památkáři zde zakázali stavět vztyčené náhrobky, aby nenarušovaly ráz krajiny pod Řípem. Lokalitu také zkoumali kvůli spodním vodám hydrologové.
Další podobná místa, kam majitelé mohou svá zvířata pochovat, jsou například v Hradci Králové nebo Kutné Hoře. Na nejstarším českém zvířecím hřbitově v Praze už se nepohřbívá, kapacita je naplněná.