Potící se zápasníci si hledí zpříma do očí a neustále se snaží vyrovnat starším. Jsme v kraji proslulém výchovou atletů, kteří v této disciplíně patří k nejlepším na světě: v Dagestánu. Malba na zdech centra v Kajakentu, kde se zápasníci trénují, není tak docela čerstvá. Avšak v této republice na ruském Kavkaze je zápas nesmírně populární, píše agentura AFP.
V posledních letech dal Dagestán světu mnoho šampionů ve volném stylu i řeckořímském zápase, kteří se zúčastnili i olympijských her. Zápasník Chabib Nurmagomedov, který začínal velmi časně s judem i zápasem, se dokonce dostal na úroveň mezinárodních hvězd ve smíšených bojových uměních (MMA). Tato hornatá oblast dnes přitahuje i zahraniční zápasníky.
"Poté, co jsme v roce 1996 toto centrum otevřeli, do čtyř či pěti let jsme měli výsledky," říká Magomed Arangerejev, jeden z trenérů sportovního centra v Kajakentu. "Po šesti letech začínali naši chlapci vyhrávat v Evropě a pak na světových šampionátech," dodává.
Žádné volné místo
This is how you end your career in 57 seconds... Khabib off his meds...#UFC229 #ConorvsKhabibpic.twitter.com/cTc5a01FC9
- Bleacher Preacher / Sports (@BleachrPreachr) 7. října 2018
Centrum je naprosto vytížené. V některých dnech tu trénuje více než 60 chlapců.
"Dnes už nemůžeme nikoho přijmout, už nemáme volné místo," konstatuje Magomed Arangerejev ve své kanceláři, kde jsou vystaveny desítky trofejí a fotografií místních zápasníků, kteří se stali mistry světa.
Podle Arangerejeva je v Dagestánu zápas sportem číslo jedna. Kořeny této popularity vedou až k formám tradičního zápasu, které praktikovala četná etnika na Kavkaze.
"Je to tradice stará nejméně sto let. Zápasili už naši prarodiče a zápasí se i na vrcholcích hor," uvádí Gajdar Gajdarov, trenér ve slavné zápasnické škole v Machačkale, metropoli Dagestánu.
Gajdarov necvičí jen místní sportovce: jeho škola otevírá dveře zahraničním sportovcům, kteří nemají strach pustit se do dobrodružství v Dagestánu sousedícím s Čečenskem, který už byl zasažen radikálním islamismem.
Zápasnické ikony
Patří k nim Ital Frank Chamizo, který se narodil na Kubě a loni se stal mistrem světa ve své kategorii. Francouz Saifedine Alekma přišel do Dagestánu na měsíční stáž, když se mu zdálo, že jeho úroveň ve Francii stagnuje.
"Dagestán je nejlepším regionem světa, ať jde o smíšená bojová umění nebo zápas ve volném stylu. Jsou tu nejlepší zápasníci na světě," říká sedmadvacetiletý Alekma, původem z východofrancouzského departementu Moselle.
"Jen tady v tomhle sále vidíte 20 nebo 30 mistrů světa nebo Evropy, ať už to jsou junioři, muži či senioři," zdůrazňuje.
Vítězní zápasníci se v Dagestánu stávají ikonami. V dubnu byl Chabib Nurmagomedov, původem z Machačkaly, prvním muslimem a prvním Rusem, který získal titul šampiona UFC, hlavního organizátora smíšených bojových umění. Když přiletěl zpět, policie ho musela na letišti doprovázet davem čítajícím dva tisíc osob.
Nurmagomedov, který je lehkou váhou (od 65,77 po 70,31 kilogramů), je držitelem největšího počtu vítězství následujících po sobě za historii smíšených bojových umění.
"V Dagestánu lidé zápas milují. Naši chlapci chtějí vyhrávat," konstatuje trenér Gajdarov. "Myslím, že to máme v genech. Naši prarodiče zápasili, zápasili jsme my a naše děti v tom budou pokračovat," předpovídá.
Sestřih zápasu mezi Conorem McGregorem a Chabibem Nurmagomedovem: