Muzeum v Jihlavě otevře výstavu věnovanou republice

Relax
21. 2. 2018 21:35
Na snímku uniforma milicionáře z roku 1948 (vpravo).
Na snímku uniforma milicionáře z roku 1948 (vpravo).

Jihlavské Muzeum Vysočiny připravilo ke 100. výročí vzniku Československa výstavu s podtitulem Očekávání, naděje a skutečnost. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek v 17.00, výstava bude přístupná do 25. listopadu. Kromě roku 1918 připomene také historické mezníky 1938, 1948 a 1968. Návštěvníky zve mimo jiné na pamětní knihu města Jihlavy, jejíž první zápisy jsou z roku 1886. Jde o raritu, protože magistrát knihu běžně nevystavuje, řekl kurátor výstavy Martin Kos.

Na přípravě spolupracovalo muzeum ze Státním okresním archivem Jihlava. Podstatnou část výstavy budou tvořit texty a fotografie, případně reprodukce dobových plakátů, které měly ve vyhrocených "osmičkových" letech často formu politického apelu. Pro lepší ztotožnění návštěvníků s dobou minulou bude součástí expozice také replika kuchyně, která svým vybavením navodí atmosféru roku 1918. Rok 1938 zase připomene v náznacích výbava pokoje kasáren z předválečné doby, dramatický rok 1948 přiblíží autoři výstavy prostřednictvím šatny továrních dělníků a rok 1968 stylově zařízeným pokojíčkem.

V rámci výstavy nabídne muzeum zájemcům také přednášky, besedy a hudební vystoupení. Zařadí rovněž další dvě časově omezené výstavy - 100 let československé poštovní známky a reprodukce pohlednic s tematikou Jihlavy.

Výstava kromě roku 1918 připomene také roky 1938, 1948 a 1968.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Pavlíček Luboš

Další čtení

Léto plné radosti

Relax
6. 6. 2025

Soutěž o svíticí létající talíř od Albi

Relax
2. 7. 2025

Soutěž o Aku vrtací šroubovák od Parkside

Relax
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ