Muzeum v Osvětimi má nový exponát: taktovku táborového orchestru

Relax
26. 10. 2018 09:00
Na plaketce je nápis "F. Nierychlo 1941".
Na plaketce je nápis "F. Nierychlo 1941".

Muzeum v bývalém nacistickém vyhlazovacím táboře v Osvětimi získalo nový exponát: taktovku prvního kapelníka vězeňského orchestru. Dvaatřicet centimetrů dlouhou taktovku z lakovaného dřeva se slonovinovou ručkou a plaketou s vygravírovaným nápisem "F. Nierychlo 1941" získalo muzeum podle mluvčího Bartosze Bartyzela od soukromé osoby.

Kapelník Franciszek Nierychlo, který před válkou hrával v různých orchestrech v Krakově na hoboj, se do tábora dostal v červnu 1940 v transportu polských vězňů. Stal se kápem v táborové kuchyni. Bývalí vězni jej popisovali jako krutého člověka, úslužného vůči esesákům a brutálního vůči podřízeným. Část hudebníků jej však nelíčila až tak špatně a omlouvala jej, že za přítomnosti esesáků se prý nemohl chovat jinak. Z tábora se Nierychlo dostal v květnu 1944 přihlášením se k německé národnosti, jako dobrovolník do německé armády, při odchodu jej podle pamětníků provázel pískot tisíců vězňů. Po válce byl odsouzen na 12 let, část trestu si odpykal v dolech, část mu byla odpuštěna. Pak opět hrával na hoboj.

Táborový orchestr, který Nierychlo řídil, hrával hlavně řízné pochody, které měly zrychlit odchody a příchody vězňů do práce a z práce do tábora. Samo hraní v až stočlenném orchestru bylo pokládáno za štěstí, protože zvyšovalo šance na přežití i díky lepší stravě a podmínkám hudebníků.

Taktovka táborového orchestru.

Vzpomínaná taktovka byla podle odborníků nejspíše vyrobena ještě ve 20. letech 20. století. Po založení orchestru esesáci podle vzpomínek pamětníka dovolili hudebníkům, aby jim nástroje poslali z domova, a tímto způsobem se do tábora nejspíše dostala i taktovka. Sama plaketka byla asi vyrobena přímo v táboře; je totiž z neušlechtilého kovu, a ne ze stříbra, jak bývalo obvyklé.

Táborový orchestr podle ředitele muzea Piotra Cywińského vyvolával mezi vězni velké spory. Na jedné straně zachraňoval hudebníky před nejtěžší prací a skýtal emocionální zážitky během zkoušek a koncertů, ale na druhé straně byl součástí pokořování a teroru, když nelidsky vyčerpaní vězni museli pochodovat v rytmu vojenských pochodů či ryčných melodií. "Z mnoha vzpomínek také vyplývá, že přítomnost kapely pomáhala oklamat o skutečném účelu tábora lidi z židovských transportů, přivážených z celé Evropy."

V Osvětimi nacisté vyhladili nejméně 1,1 milionu lidí, hlavně Židů, ale i Poláků, Romů a zajatých sovětských vojáků.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Uncredited

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Léto plné radosti

Relax
6. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ