Památník obětem válek v Porubě má novou podobu

Relax
18. 10. 2017 21:30
Památník u bludného balvanu (na snímku z 28. dubna).
Památník u bludného balvanu (na snímku z 28. dubna).

Památník obětem válek u bludného balvanu ve Vřesinské ulici v ostravské městské části Poruba má novou podobu. Slavnostně odhalen bude ve čtvrtek, řekl mluvčí radnice Martin Otipka. Podobu pietního místa vybíral obvod s architekty zhruba tři roky.

"Nová podoba památníku obětem obou světových válek minulého století je svým pojetím unikátní. Tvoří jej podlaha z pohledově výrazného plechu, který má jednak symbolizovat neživou přírodu a jednak i válku, protože z kovu se vyrábějí zbraně. Samotný památník pak tvoří kovové sloupy se jmény jednotlivých obětí obou válek. Sloupy jsou v noci nasvíceny tak, aby jména obětí zářila do okolí," uvedl Otipka.

Architekti podle něj využili rovněž toho, že součástí pomníku je i druhý největší bludný balvan v České republice a také lípa vysazená k padesátému výročí vzniku republiky. Obě tyto skutečnosti připomínají speciální kovové tabule.

Oprava památníku u bludného balvanu začala letos v květnu a jeho přebudování stálo 3,2 milionu korun bez DPH. První návrhy na úpravu vznikly v roce 2014, pracovalo na nich několik architektů. Postupně byla vytvořena řada variant od klasických žulových památníků přes různá umístění bludného balvanu. Nakonec bylo rozhodnuto, že současné umístění je z historického pohledu zásadní, a byl vybrán návrh, který pracuje se všemi dominantními prvky u balvanu. Součástí slavnostního odhalení bude i výklad architekta Davida Kotka, který je spolu s Petrem Kundrátem autorem nové podoby pomníku.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Ožana Jaroslav

Další čtení

V Zoo Hodonín se těší z jarních mláďat. Na snímku jsou mláďata papoušků nádherných (Polytelis swainsonii).

Jarní přírůstky v Zoo Hodonín. Narodili se tamaríni, přímorožci i zebra

Relax
6. 6. 2026
Do Zoo Brno přicestovaly další dvě lední medvědice - Anori a Nivi. Návštěvníci je ale zatím neuvidí, jsou umístěné ve výběhu, který dříve obývala medvědice Cora.

Do Zoo Brno přicestovaly další dvě lední medvědice, návštěvníci je zatím neuvidí

Relax
5. 6. 2026
výstava Za hradbami středověku, Městské muzeum Žamberk

Středověk ožije v Žamberku: Muzeum chystá výstavu pro celou rodinu

Relax
5. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ